Savršeno brijanje

Brijači i britve => Britve => Topic started by: VanjaP on February 20, 2022, 12:14:38 PM

Title: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: VanjaP on February 20, 2022, 12:14:38 PM
Dragi forumasi,

Nisam primetio da je neko pre mene vec pokrenuo ovu temu, a ukoliko jeste molim moderatore da premeste temu na svoje mesto.
Zanimaju me iskustva kolega-britvasa u vezi sa materijalom od kojeg se izradjuju seciva britvi, pre svega u vezi sa odrzavanjem britvi, oksidacijom metala, trosenjem kroz upotrebu, izdrzljivost na ostecenja…
Verujem da ima neuporedivo iskusnijih od mene na ovom polju  :S)
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: VanjaP on February 20, 2022, 12:18:41 PM
Koliko sam ja usao u materiju, dva osnovna materijala za izradu seciva britvi su nerdjajuci celik i karbonizovani celik. Trenutno imam dve britve od nerdjajuceg celika, nisam imao iskustva sa karbonizovanim, a izuzetno mi se svidja jedan model od tog materijala  :laugh:
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: Estariol on February 20, 2022, 05:01:57 PM
Generalno se za britve koriste manje-više isti čelici kao i za noževe, za detalje najbolje potražiti neki nožarski/kamperski/outdoor/survival forum.
Glavne razlike između ugljeničnog i nerđajućeg osim onoga što se da zaključiti iz naziva je da karbonski/ugljenični čelici mogu da se kale na veće tvrdoće, pa se samim tim nešto teže oštre ali i duže zadržavaju oštrinu po ceni male otpornosti na rđu, dok se nerđajući lakše oštre ali se brže i istupe, ali ne rđaju.
Održavanje za nerđajuće podrazumeva da se dobro osuše i čuvaju na suvom mestu, dok se ugljenični moraju dobro osušiti i sem čuvanja na suvom mestu zahtevaju i premazivanje namenski, parafinskim, silikonskim ili teflonskim uljem radi zaštite od korozije.
Trošenje kroz upotrebu zavisi od toga koliko se upotrebljavaju i od tvrdoće čelika, što se da zaključiti iz gore navedenih razlika inox vs. karbonski.
Izdržljivost na oštećenja zavisi od toga šta snađe britvu, kako padne na zemlju ili gde već udari. U svakom slučaju, naoštrena i stropovana britva spremna za brijanje mora ponovo na strop ako se nađe neko ko nije upoznat sa finoćom oštrice pa proveri oštrinu prevlačenjem palca popreko u odnosu na oštricu. Iz toga se da zaključiti da u slučaju bilo kakvog udarca koji zakači ivicu sečiva britva mora na ponovno oštrenje.
Ovo je bio domaći zadatak, koji sam obavio pre odluke da nabavim britvu. Za sve što te detaljnije zanima ima klipova na jutubetu ne zna im se broj. :)
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: VanjaP on February 20, 2022, 05:14:09 PM
Hvala na preciznom objasnjenju :)
Sta bi ti preporucio nekome ko tek ulazi u brijacke vode?
Pretpostavljam da je ugljenicni celik ipak materijal modernijeg vremena…?
Meni je inox lepsi, ne znam da li bih osetio neku razliku ako bih presao na karbonizovani celik…
Mada bih svakako “sarao”, cak i da nabavim ugljenicno secivo 🤣
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: Estariol on February 20, 2022, 05:58:28 PM
Ne mogu da ti preporučim ništa konkretno, jer nemam potrebno iskustvo. Vizuelne razlike između lepo sređenih i ispoliranih čelika nema, pogotovo kad su novi komadi u pitanju. Lično sam za sebe za početak odabrao inoks, isto Henkelsica ali ne Friodur, 70½, jer je uglavnom jeftiniji, ne želim da mi se desi da zaboravim da ga premažem uljem, i jer ne znam da li ću se zadržati na britvi, jer za samostalno oštrenje nemam uslova (prostor) za sad. Dok to ne otkrijem, ne nabavljam ništa drugo. Kako god, šta god nabavio, nećeš pogrešiti.
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: VanjaP on February 20, 2022, 07:38:05 PM
U pravu si, verovatno necu pogresiti za sta god da se odlucim kad budem sebe cascavao novim primerkom :)
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: Estariol on February 20, 2022, 08:51:42 PM
U suštini kinezi su generalno za izbegavanje, nije da su loši, ali su mačka u džaku, mogu biti loše brušeni, i koliko sam video na stranim forumima, Razorine/Timor/Giesen & Forsthoff (ista firma) imaju loš čelik i teško ili nikako se oštre, i brendovi tipa A. P. Donovan i slični "novi" su uglavnom kinezi sa malo boljom kontrolom kvaliteta. Sve za izbegavanje.
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: VanjaP on February 20, 2022, 08:55:15 PM
Pa ove dve koje trenutno imam su nemacke, Solmer i Friodur 472. Ja sam od onih koji veruju u nemacki kvalitet, od automobila, preko alata i elektronskih uredjaja, pa tako i u britve imam poverenje...
Za sada sam gotovo iskljucivo gledao nemacke proizvode. Nadam se da ne gresim 🤣
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: Estariol on February 20, 2022, 09:20:27 PM
Ima brdo brendova, Thiers Issard, Ralf Aust, Revizor, itd, o privatnim majstorima da ne pričamo, Rigarazor je jedan primer, ima u Poljskoj jedan majstor, ima jedan Englez, al sad ne mogu da se stim kako im se zovu stranice na fejsu, našao sam i tri italijana...
O vintažnim britvama ne vredi ni počinjati, Filarmonica iz španije, Eskilstuna i Heljestrand iz švedske, britve od čelika iz Šefilda, Dorko, Puma, Kama iz Nemačke, japanske preklopne britve, SSSR britve... Sve je to kvalitetno i, i te kako i danas upotrebljivo.
Title: Re: Vrste celika za izradu seciva britvi
Post by: VanjaP on February 20, 2022, 09:49:29 PM
Odlicno, hvala puno na informacijama, sada cu prosiriti polje pretrazivanja!  :grin: