Author Topic: New de luxe  (Read 2860 times)

Offline Duskos

• Majstor brijanja
New de luxe
« on: June 23, 2017, 11:55:10 PM »
"Ne volim zlatne brijače. Nikad mi neće biti jasno zašto zlato na brijaču?Vala ja to neću. Čist kič i ciganisanje". Rek'o  ja sve prednjerečeno, a onda vidjeh New de luxe. I ko što rekoše svi kad se istrče sa onim "nikad ja to neću, " principi postoje da se krše. I eto.... kupih jednog. Od tada svi koji vide moje brijače obavezno uzmu prvo De luxe i nekako svi kažu isto : "uauuu stvarno je moćan"

Počećemo sa malkice istorije:
New de luxe proizvodio se samo tokom 1930-tih. u dvije odvojene serije:
- tokom 1930 i tokom 1935.
Brijači iz prve serije imaju serijske brijeve i ne nose brojeve patenta.
Brijači iz bruge serije pak, imaju patentni broj ali ne i serijski.
takođe se razlikuju i po širini glave stariji imaju glavu široku 17 - mlađi 15 mm.

uglavnom sam našao po forumima da je širi model uglađeniji. Ako nađem uži ću' da reknem dal' je tako.
De Luxe je bio proizvođen u dva tipa : dvodjelni i kao trodjelni.
Za novije članove: kod dvodjelnih brijača drška i base plate čine jednu cjelinu koja nije odvojiva. Drška je šuplja i kroz nju prolazi ključ koji šrafi sa top plate-om. Ključ može biti odvojiv ili spojen sa drškom. Kod trodjelnih brijača drška, base plate i top plate su razdvojeni. Danas maltene jedini značajan dvodjelni brijač je Merkur.

De luxe ima više modela : Big fellow, tuckaway, black and red, ...

Kad ga uzmete u ruke pada Vam (ili bar meni ) na um samo jedna riječ: dekadentno. Razmetljiv, raskošan, Američki nametljiv. Jednostavno kao kad se vozite kadilakom, ili kad sjednete na Harley Davidson, ili kad na strelištu uzmete Government. Moćno (da, tu sam riječ tražio).

Nije on savršen u brijačko - upotrebnom smislu kao RFB. Nije tehnički dotjeran i svilen kao recimo Rocket 500 hd. Nije tako prefinjeno lijep kao #15 Aristokrat, ali je dovoljno blizu svakom od njih u svakoj od pobrojanih kategorija. Toliko toliiiko blizu.

Ovo je igračka za veliku djecu.  New de luxe je prepoznatljiv po nešto većoj težini (nekih 3-5 gr). Tu nema trčanja, nema upiranja i potrebno je vladati uglom. Međutim ovaj brijač vraća stostruko. U jednom prelazu sa dobrim žiletom dobićete sigurno vrhunsko brijanje, jedno od onih iz posebne klase. lako ćete se osloboditi i posle ćete  ga dohvatati po refleksu, u stilu "ovaj je brate najbrži". Zaboravićete ako vas je kad-kad kaznio.
Uživao sam u svakom brijanbnju sa De luxeom. Uglavnom sam koristio pol silver i zelenu astru i ni jednom niej bilo problema.
Da, RFB  je definitivno suptilniji brijač, ali De luxe daje toliko i na tako drugačiji način da je pod obavezno da ih imate obojicu.
Suma sumarum:
De luxe  je rijedak, samim tim i skup i teško se dobavlja. Već dovoljno razloga da se stavi prst na čelo, aliiii vjerujte, malo će se ko tako primaći nedostižnom veličanstvu ravnog dna kao ovaj američki razmetljivac.
On prosto radi kao što i izgleda:dekadentno. I moćno

« Last Edit: June 23, 2017, 11:56:42 PM by Duskos »

The following users thanked this post: nuur, Dragce, floyd

Offline Slice

• Veliki Majstor brijanja
New de luxe
« Reply #1 on: June 24, 2017, 07:08:48 AM »
Lijep je to brijač! Tako sam i ja prije mislio za zlato ali sam se svojevremeno odlučio upravo za zlatni HD i to naprosto jer je premaz kvalitetniji od uobičajenog na kromiranom

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline nuur

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
  • Ким Џонг НУУР
Re: New de luxe
« Reply #2 on: June 28, 2017, 10:33:25 PM »
Морам стидљиво да каем да се овај бријач и ја познајемо. И то лепо.
Александар Велики ми га је на оном прошлогодишњем скупу дао на бријачку неверу да га носим кући (!):

Сећам се да ми је чика Врето напоменуо тад да се ради о префињеној раси бријања. Да парафразирам речи тог бријачког великана у најави будућих ми бријања - Фатип Ђентиле ти је возач камионета, а Џилет Њу Де лукс ти је возач лимузине са белим рукавицама, обоје ће те довесто од тачке А до тачке Б, али сама вожња ће ту чинити разлику...

Воистину, тако је и било. Бријач кида. Од првог потеза - све је јасно. Ово је крем де ла крем. То је префињено бријање да префињеније не може бити!!!
Агресиван са мером, моћна база и шупља дршка, нема претеривања у тежини бријача. 2 прелаза и савршени осећај по бријању.

Још сам ја одушевљено Александру на том бријоскупу обећао да ћу ја отворити ову тему о овом фасцинантном бријачу, међутим ту лудорију морамо приписати конзумирању алкохола на јаком сунцу, пошто сам се ја престравио кад сам видео да ја ту треба да познајем историјат бријача који ми није ни сад најјаснији... Наиме немам појма који сам користио, да ли онај са патентним бројевима -или без, са том 15 мм или 17 мм ширином базе...

Колико сам пратио, iKon Deluxe је био савремена копија те главе, те идеалне бријачке главе.

Иначе, цењени уводничар и постављач теме је у причу ових бријача бацио поређење са РФБ моделима, и то и из мог искуствениа не може бити случајно јербо се ови бријачи могу поредити својом префињеношћу, то је ту негде, на самом врху пирамиде квалитета, нијансе су у питању.
« Last Edit: June 28, 2017, 10:35:53 PM by nuur »
''Нека. Волим да имам на стању.'' - Мобајк

Offline nevermind89

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #3 on: June 28, 2017, 11:07:08 PM »
Наиме немам појма који сам користио, да ли онај са патентним бројевима -или без, са том 15 мм или 17 мм ширином базе...
To je model od 17mm.
http://www.mr-razor.com/Rasierer/The%20NEW/1934%20Red%20and%20Black%20DeLuxe.JPG

Offline pj3r

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #4 on: June 29, 2017, 05:19:09 PM »
Ja sam u iščekivanju jednog ovakvog...

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

Offline nevermind89

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #5 on: June 29, 2017, 07:18:13 PM »

Gde si ga upecao?

Sent from my LG-D405 using Tapatalk

Offline pj3r

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #6 on: June 29, 2017, 08:33:06 PM »

Gde si ga upecao?

Sent from my LG-D405 using Tapatalk
Mijenjao sam ga za onaj moj New Improved. Ovo je jedan od rijetkih DE brijača koje stvarno želim probati.

Offline vlaja

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #7 on: November 17, 2017, 11:12:13 PM »
Par brijanja sa New Deluxe je prošlo... Koristio sam težu dršku jer je glava prilično masivna.
Najefikasniji DE model koji sam koristio a da je upotrebljiv.

Deluxa treba probati svakako jer donosi potpuno drugačije brijanje i osećaj u odnosu na bilo koji New.
Mislim da je ovde limit kod DE sistema što se tiče efikasnosti a da brijanje bude koliko toliko ugodno. Flat bottom New je i dalje moj favorit ali ovaj je blizu.
Uvek radim tri prelaza i popravku. Koristio sam Silver blue. Brijač jako detaljno/duboko brije blizu kože.
Razlika u odnosu na blaže je itekako vidljiva. Postigao sam uz minimalnu popravnku pravi BBS.
Ovo ima svoju cenu. Osećaj na koži u toku brijanja nije idealan. Oseća se grebuckanje noža pa se baš i ne mogu opustiti i uživati.
Zatim koristiti ga svakodnevno ili u kontinuitetu nije nešto što bih preporučio. Ovo je Deluxe - samo je za izuzetne prilike.
Da napomenem da iritacije nisam imao, samo par mikro posekotina što je odličan rezultat.

Najnovije: