Author Topic: POSTSHAVE efekat - nega kože i tipovi kože  (Read 733 times)

Offline milostdr

• Doktor za brijanje
    • Email
POSTSHAVE efekat - nega kože i tipovi kože
« on: November 16, 2020, 11:44:12 PM »
Razlika između muške i ženske kože je drastična i primetna. Razlikuju se po strukturi, na šta utiče hormon testosteron, i muška koža je za 20% gušća, deblja, masnija i drugačije stari. Sadrži više kolagena i zato je zategnutija i čvršća od ženske. Sadržaj kolagena se konstantno i ravnomerno smanjuje i drugačije stari, dok kod žena je dramatičnije to izraženo posebno posle menopauze. Zato i drastično se primeti razlika. Znači mi ipak starimo, ali lepše nego žene 8)

Skoro pročitah negde da se muška koža izlaže, u proseku oko 16000 puta brijanju u toku života. Šta se tada dešava. Mehaničkim putem se uz pomoć žileta deluje na dlaku brade. O tehnikama ne bih sada, svako ima neku svoju i svoj ritual. Da li se brija redovno, da li koristi ketridže ili se brija tradicionalnim metodama, nije lajtmotiv ove teme. Već ono, što mene posebno interesuje, a to je postshave efekat, odnosno šta mi možemo da preduzmemo da koži pomognemo. Zašto da pomognemo, upravo iz razloga što agresivnom metodom delujemo na kožu. Mi mislimo da delujemo na dlaku, ali zapravo isto toliko delujemo na naše lice i kožu.
Cilj ovog posta, je da pomognem sebi i drugima, šta da radimo i kako da delujemo na našu kožu. Ajde sada malo o tipovima kože.

Masna koža: uglavnom je zastupljena kod većine muškaraca. Razni faktori utiču na pojavu masne kože, kao što je način života i ishrana, pušenje, radno okruženje i slično. Stresna sredina takođe utiče na pojavu masne kože, i tada koža luči više sebuma i sklona je aknama i upalnim procesima. Najbitniji faktor za zdravlje kože je unošenje vode u organizam, jer tada koža je hidriranija i elastičnija i zdravije izgleda. Kod ovakvog tipa kože je potrebno svako jutro i veče prati lice preparatima za lice koji su namenjeni masnijoj koži. Takođe dermatolozi preporučuju i povremen piling kože kojom se uklanja prljavština i masnoća sa kože. Svakako posle procesa brijanja je preporuka koristiti hidratore ili superhidratore kože. Postoji širok spektar preparata za to, kao što je HADA LABO after shave superhidrator. U sebi sadrži  2 tipa hijaluronske kiseline koje duboko prodiru u kožu i hidriraju je tokom celog dana. Imaju mat efekat i sprečavaju pojačano lučenje sebuma, odnosno koža se ne masti ranijom brzinom.

Mešovita koža: koža koja je suva delimično i sklona ka nmasnijoj koži. Ponaša se različito kroz godišnja doba. Uticaj sredine ima jak efekat na nju, tako na primer zimi kada je grejna sezona i kada je vazduh zagađen, povremeno se javljaju upalni procesi na koži zbog zapušenih pora na licu. Ovde je preporuka da se koriste srednje blagi ka blagim sredstvima za čišćenje kože, tonici ili tečni sapuni odnosno pene za pranje lica. Nega je ovde različita od zona gde je koža masnija ili suvlja. Te stoga potrebno je ili hidrirati ili nahraniti kožu u zavisnosti gde joj je to potrebno. Neki preparat bi bio univerzalan i ja ga povremeno koristim, Panthenol cream gel ili panhenol krema 5%.

Normalna koža: uglavnom najpoželjnija i najzahvalnija za negu. Hidrirana i elastična. Nema tragova sebuma, ili pojava akni i ostalih upalnih procesa. Naravno i ova koža traži brigu i pažnju, te je potrebno blagim tonicima da se čisti ili lice prati "face washer"-ima. Ishrana je takođe potrebna, da se hidrira i hrani antioksidantima.

Suva koža: ovu pojavu prate osobe sa svetlom puti. Obično su riđokosi ili plavi. Ali ima i izuzetaka, naravno.
*Pore su jedva vidljive
*Smanjena je elastičnost, pa je usled toga povećano stvaranje finih linija i bora
*Ten je bez sjaja
*Koža je pod prstima suva i gruba
*Može se javiti crvenilo
Suva koža se može korigovati ishranom, korišćenjem i unosom dobrih masti kao što je devičansko maslinovo ulje ili ulje od koštica grožđa. Takođe i konzumiranjem riba sa omega 3 mastima, kao što je skuša. Potrebno je biti oprezan kod korišćenja agresivnijih preparata za tuširanje ili kupanje. Takođe i koristiti preparate sa visokim zaštitnim faktorom i UV faktorom. Takođe i prekomerno sučanje, može izazvati iritaciju, svrab ili crvenilo. Ovde je nega najznačajnija i najpotrebnija. Kreme sa bogatim sadržajem vitamina C, D pantenolom i ši puterom su krajnje neophodne. Ovakvu kožu sem hidratacije, treba i dodatno ishraniti i koristiti masnije ili teže kreme. Primer je Seba Med after shave balsam.

Dakle, kao zaključak se izdvaja da prilikom brijanja trebamo imati odličnu lubrikaciju ili klizavost sapuna, da smanjimo pritisak žileta nakožu. Time se izbegava pojava posekotina i iritacija na koži. Posebna nega se preporučuje posle brijanja, i time našu kožu negujemo i spremamo za ponovno delovanje žileta po njoj.
Voleo bih da se i ostali brioci uključe u ovu temu, da daju svoja iskustva ili zapažanja. Da dodaju što sam nešto, sasvim sigurno propustio ili zaboravio. Takođe i da predlože neke nove metode ili preparate.

Poliranje i čišćenje brijoopreme - kontakt na PP

The following users thanked this post: Dača011, YUGO BOSS, hordak, floyd, Babadzonka, vlados

Offline floyd

• Doktor za brijanje
Re: POSTSHAVE efekat - nega kože i tipovi kože
« Reply #1 on: November 17, 2020, 05:36:46 PM »
Milosov Post zasluzuje naslovnu stranu.
« Last Edit: November 17, 2020, 05:39:52 PM by floyd »
Sto ne zelis sebi nemoj raditi drugom !

The following users thanked this post: milostdr

Offline macak No1

• Veliki Majstor brijanja
« Reply #2 on: November 17, 2020, 10:47:08 PM »
Mislim da je, prije svega, potrebna redovna praksa svakodnevnog pranja lica, znači ne samo umivanje vodom već baš pranje namjenskim sredstvom. Od kada to redovno činim koža je svježija i vidi se da je njegovanija.
Od aftera sam vidio da mi pašu samo alkoholni, ne mogu da prihvatim balsame a nije da nisam probao ali mi je svaki nekako ostavljao neprijatan osjećaj, ne znam razlog, osim eto onog L' Ocitana koji mi je dobar.
Posljednjih mjeseci koristim Dendi alkoholni losion bez mirisa i mogu reći da je otkrovenje, odlična stvar i još jednom preporuka. Manastirska apoteka pravi alkoholni losion koji nekada uzmem a i da su mi ideju da i ja ponekad ostavim nešto u maceratu u domaćoj radinosti, date mašti na volju i nije loše uopšte. Lea Classic mi je bila dobar losion i Helan, Vetiver Rum,  strasna stvar, treba da se proba, mada mislim da je sve od njih odlično.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Offline milostdr

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #3 on: November 18, 2020, 09:20:11 AM »
Mislim da je, prije svega, potrebna redovna praksa svakodnevnog pranja lica, znači ne samo umivanje vodom već baš pranje namjenskim sredstvom. Od kada to redovno činim koža je svježija i vidi se da je njegovanija.
Od aftera sam vidio da mi pašu samo alkoholni, ne mogu da prihvatim balsame a nije da nisam probao ali mi je svaki nekako ostavljao neprijatan osjećaj, ne znam razlog, osim eto onog L' Ocitana koji mi je dobar.
Posljednjih mjeseci koristim Dendi alkoholni losion bez mirisa i mogu reći da je otkrovenje, odlična stvar i još jednom preporuka. Manastirska apoteka pravi alkoholni losion koji nekada uzmem a i da su mi ideju da i ja ponekad ostavim nešto u maceratu u domaćoj radinosti, date mašti na volju i nije loše uopšte. Lea Classic mi je bila dobar losion i Helan, Vetiver Rum,  strasna stvar, treba da se proba, mada mislim da je sve od njih odlično.

Bravo @macak No1, tako je i potpuno se slažem sa tobom. Koža mi je masnija, što zbog genetike što zbog pušenja i načina života, i koristim neke agresivnije poput Garnier pure active 3in1. Ili neki tečni face scrub, da očistim pore i odmastim kožu. Omiljen mi je Uriage xemose cleansing soothing oil, jer je namenjen masnoj koži. Vrlo često u rotaciji sredstava za čišćenje mi je i Dove exfoalifting čvrsti sapun, i njega preporučujemm je je baš hidrantan. Čisti i neguje kožu. Znači prvi korak, kao što kažeš je pranje i čišćenje lica. Da bi kasnije i koristilo AS-ove ili balzame, a i preko njih neku od krema. Sasvim slučajno sam naleteo na Livsane kremu sa hamamelisom, i preporučujem je sada za hladnije dane.
Prvenstveno svu zahvalnost dugujem svojoj sestri, koja je dr. spec. pedijatrije, a inače mi je sjajan dermato savetnik i usmerava me šta i kako da koristim.
Još jednom hvala na tvoju nesebičnost i spremnost da sa nam podeliš svoja iskustva.
« Last Edit: November 18, 2020, 10:22:32 AM by milostdr »

Offline macak No1

• Veliki Majstor brijanja
« Reply #4 on: November 18, 2020, 11:23:37 AM »
Naravno kolega, korisna tema jer je i to dio ukupne njege i dobrog izgleda. Ja sam težak za kozmetičke proizvode jer imam blagi dermatitis pa kad mi nešto odgovara to guram što duže.
Unazad godinama koristim ovaj Shideido, od male količine se napravi lagana pjena. Traje baš dugo i daje mi najbolje rezultate.
Uveče nekad, po preporuci, stavim ESI aloe gel koji je isto dobar.
Inače, apotekarka iz lokalne farmacije, koja bi mi vjerovatno mogla prodati bilo šta, preporučila mi je za njegu ovu kremu, i ja sam jel nju naravno uzeo jer je ona rekla da je to najbolje nešto, podmlađuje, regeneriše... I stvarno je odlična, zaista dobro radi posao ali nešto nenormalno košta i teško da bih je ponovo trgovao, osim naravno ako ponovo u smjeni bude ona.

The following users thanked this post: Gile, milostdr

Offline milostdr

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #5 on: February 27, 2021, 09:30:30 PM »
Krema posle brijanja SVOBODA

Proizvodi se u Rusiji, Moskva. Soft plastick pack je tuba, sadržaja 80ml. Sadrži vitamine E i F, koji su izuzetno korisni za ishranu iritirane, osetljive i nežne kože. Sadrži komponente koje vlaže odnosno hidriraju koži i preporučuje se za osetljivu kožu.

Aktivni sastojci kreme su: Vitamini E i F, smesa ekstrata kamilice, šipurka, mente, žalfije, glicerin i alantoin koji obezbedjuju kompleksnu zaštitu za osetljivu kožu posle brijanja:
*Ispunjuju kožu hranjivim supstancama uspostavljajući hidro-lipidni balans.
*Otklanja proces upala na koži i umiruje je.
*Osvežava i tonira kožu i daju osećaj komforta.

Primena: krema se nanosi na kožu lica posle brijanja i po potrebi kao dopunska nega kože. Primenjuje se za sve tipove kože. Postižu se odlični rezultati pri negi osetljive kože.

Meni je jako slična tj. podsetila me je na nekadašnju Alcream kremu posle brijanja, proizvod sada već nekadašnje fabrike iz Zrenjanina "Luxol". Osećaj na koži je svilenkast i nežan. Odmah se oseti kako je koža elastična i hidrirana. Umiruje i blago se oseća mentolast miris, nije prenaglašen. Po efektu na licu, oseća se dobro izbalansiran udeo hranjivih komponenti i ostalih sastojaka ove kreme. Dobio sam je kao poklon od @michurin-a i jako sam mu zahvalan na ovoj kremi.

The following users thanked this post: michurin

Najnovije:

Users Online
Users: 2
Guests: 41
Total: 43