Author Topic: Njegovo Veličanstvo RFB  (Read 6598 times)

Offline Duskos

• Majstor brijanja
Njegovo Veličanstvo RFB
« on: December 27, 2016, 02:04:56 PM »
Svojevremeno sam od jednog svog kolege koji je želio da se „isprsi“ pred izvjesnim damama bio ponuđen  čašom Johnnie Walker Blue Label. Jooooj, ne i ti sine Brute. Prevrćem ja očima, slažem facu i pokušavam da otkažem, ne pomaže, na kraju kažem sebi "jbg to su tvoje pare, kad ćeš već da pucaš ja biram svoje piće“. Vidim ja na polici dragu flašu i kažem „Glendronach 12“ konobar me sa čuđenjem pogleda pa još kada sam tražio da mi viski donese čist i u čaši od konjaka... ( by the way, ni taj izraz kada je "Brandy snifter" kako se ta čaša inače zove nema mnogo veze, ali o čašama i pićima mogu  negdje na mom postu ako to koga zanima). Elem, srknemo malo, i na pitanje što sam uzeo taj viski, ispalim kao iz topa:
Kada vidim da neko kupuje ili naručuje Johnnie Valker Blue Label time uglavnom potpisuje izjavu sledeće sadržine: 
-  IMAM debeo novčanik i vrlo ograničeno znanje o Scotchu 
- NEMAM razumijevanja izraza "dobijena vrijednost za uloženi novac"

Razumije se moj drugar se naljutio i nazvao me „samozvanim stručnjakom“ (ajde smirismo nekako, ali ja ostah pri svome).
Posle par dana kod mene kući opet smo premotali dogadjaj i ja riješim da mu dokažem kolko sam u pravu. U jednu od dvije neprozirne flašice sam sipao čašu blue labela (dobio na  poklon) i čašu Glenlivet 18 ( e to sam već kupio  ;) ). Insistirao sam da proba čist viski bez leda. Kad je probao, usledila je izjava „ma ovo je plavi čak mi je i bolji od onog juče“ – preptostavljate - ipak je bio Glenlivet (za neupućene razlika je kod nas oko 120€) . Naravoučenije priče glasi „ne dozvoljavajte da vas marketing vodi kroz život“ mnogi potrošači autosugestivno sebe ubijede da je neka stvar vrijedna onoga što su platili, a zapravo nije i ne može biti. Da se vratim na (ničim opravdano) preskupi viski sa početka priče čim je skinuta blještava etiketa i cijena, ostala je suština više nego prosječnog kvaliteta.
Elem, dugačak uvod ali..
Gillette New No 77 Raised flat bottom iliti nadaleko poznati RFB.  O njemu sam čitao toliko. Dizan je u nebesa, a  epitet „kralj DE brijača“  dodjeljivan mu je širom raznih foruma. E, rekoh ima da ga probam. Rečeno-učinjeno-pazareno i postao sam ponosni vlasnik jednog lijepog RFB-a.
Volim stare stvari, sve ono što one pričaju o prošlim vremenima. O majstorima koji su predmetima iz svakodnevnog okruženja mogli da udahnu život i personalitet. O davno nestaloj umjetnosti življenja i oplemenjivanja svakodnevnice. Vrteći svoj novi brijač u ruci već samo zbog toga sam znao da nisam pogriješio, ali onaj crv sumnje u meni (jbg profesionalna deformacija) je govorio „jel se već samoubjedjuješ“?  Iskreno, plašio sam se one priče sa početka: izvikanosti i prenaduvane reputacije. Očekivanja su bila velika.
Razumije se odmah se pristuplo prvom brijanju i kad sam napravio prvi prelaz, bilo je tooooo... Nuur voli da kaže „rad killer“, maltene sam zamalo uzviknuo „pronašao sam“  :D. Dva brza efikasna udobna prelaza, treći više za korekcije. Ipak, ja ne bih bio ja da sam dozvolio da me ponese ova „ljubav na prvi pogled“ palo je još 4 brijanja, a za svako sam mijenjao žilet (Super max, zelena Astra, Perma sharp i Rapira) Najkraći opis – precizni hirurški instrument. Još preciznije – prava igračka za veliku djecu.
RFB je ozbiljan brijač, zanatski i upotrebno kompletan. U brijačkom savršen onoliko koliko to može biti tvorevina grešnih ljudskih ruku. Što bi rekli u mom kraju „ma bruka“  :-*. I to što je iz dva dijela mu je kod mene plus, ima taj šmek starih vremena. Neka druga drška bi samo poremetila njegov savršen balans.  Ovo je open komb od kog nekako u startu nisam imao strah. 

Kad je RFB u pitanju samo mi jedno nije jasno. Zašto niko nije kopirao taj dizajn, ako već Gillette nije nastavio da ga proizvodi?
Da sumiram vratiću se na početak priče:
Ko izabere RFB kao svoj brijač poručuje sledeće:
 -  IMAM znanje o brijanju i brijačima 
-   POSJEDUJEM  razumijevanje izraza "dobijena vrijednost za uloženi novac"

« Last Edit: May 31, 2017, 08:46:42 PM by inemet »

The following users thanked this post: nuur, floyd

Offline zivko

• Veliki Majstor brijanja
  • Use only what you need
    • Email
Re: Njegovo Veličanstvo RFB
« Reply #1 on: December 27, 2016, 02:20:15 PM »
Moze li se jedan single malt porediti sa bilo kojim blend-om? Nekad kad sam u inostranstvu kupim Glenfidich u free shopu zelena flasa a probao sam isti Med.Uglavnom Jack Daniels ali vrlo retko..vise sam za casu vina svakodnevno.

Ps.Inace postoji prica da se najbolji viski danas pravi u Japanu. Kao sto je slucaj sa kafom,pivom,Britvama i mnogim drugim tradicionalno japanskim stvarima. 8)(ok britve jesu tradicija)
« Last Edit: December 27, 2016, 02:31:19 PM by zivko »

Offline Duskos

• Majstor brijanja
« Reply #2 on: December 27, 2016, 03:11:23 PM »
ZA VISKI POTPISUJEM JAPANCI SU TRENUTNO NO1

Offline nuur

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
  • Ким Џонг НУУР
« Reply #3 on: December 27, 2016, 05:11:08 PM »
Гди су ти слике бријача?  ^-^
Ми сиротиња не знамо на шта ви аристократе то мислите, видимо  доста слова о врелим ноћима у сатену и млеку од кокоса.
''Нека. Волим да имам на стању.'' - Мобајк

The following users thanked this post: Ki30

Offline Duskos

• Majstor brijanja
« Reply #4 on: December 27, 2016, 05:23:06 PM »
Pardoniram :-)

Offline nevermind89

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #5 on: December 27, 2016, 07:23:39 PM »
gde si ga upecao?

Offline Duskos

• Majstor brijanja
« Reply #6 on: December 27, 2016, 08:34:49 PM »
:-) nas drug Anel

Offline Britva

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #7 on: December 28, 2016, 12:26:28 AM »
Svaka ti je Njegoseva!

Offline rsso

• Majstor brijanja
    • Email
« Reply #8 on: December 28, 2016, 08:48:52 PM »
Svaka cast odlican opis , dodje mi da uronim u te starinske DE al jos se drzim :)

Offline nevermind89

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #9 on: May 27, 2017, 10:15:57 AM »
Posle vise meseci koriscenja RFB (set 44, ista glava kao i 77/88 samo trodelni) mogu da kazem da mi je to ubedljivo najbolji od nekih 12 vintage brijaca  koje sam koristio (od novih nisam ni jedan). Jedina dilema mi je bila new deluxe koji sam dobio na probu. Deluxe je efikasniji ali daleko grublji i prgaviji pa zahteva dosta paznje prilikom brijanja. RFB je pitom kao long comb new a efikasan skoro kao deluxe i zaista mi daje glatka i udobna brijanja.

Sent from my LG-D405 using Tapatalk

The following users thanked this post: adams

Offline Duskos

• Majstor brijanja
« Reply #10 on: May 31, 2017, 09:43:10 AM »
Pošto konačno imam malo  vremena da ponešto napišem ajde da dam još jedan doprinos temi o ovom izvanrednom brijaču

Raised flat bottom ili skraćeno RFB je po meni ispravnije nazvati konceptom, jer se radi o brijačima koje su proizvodila tri različita proizvođača u nekih 10 - tak modela i u periodu od nekih 20 godina.
Još se među poznavaocima vodi polemika ko je rodonačelnik RFB-a budući da su otprilike u istom periodu konstrukcijski maltene identične brijače proizvodili 7 O'clock, Rotbart i italijanski Tris.
Interesantno je da Rotbart za svoj RFB nikada nije imao potpuni patent (DRP), umesto toga imali su samo DRGM pečat koji omogućava samo 3 godine zaštite, uz mogućnost da se produži za još 3. Najvjerovatniji razlog je bila skupa cijena zaštite patentnih prava u Njemačkoj. Nakon tih 6 godina ili tako nešto (1937 godina)  počeli su da prave samo closed comb brijače.
Gillette je imao puni patent u Engleskoj, gde su pravili Gillette i 7 O' clock RFB 1930 god. (British patent Nos. 272629 – 272763)
Italijanski Tris (Tris - Stab. Alemanni L., Milano) je za ogromnu većinu potpuna nepoznanica. Ova fima je takođe 1930 proizvodila svoju verziju RFB-a (Italijanski patent No. 294/111) praktično identičnu Rotbartu.
Glavni akteri originalnog RFB dizajna 7 O' clock i Rotbart su sem bočnih upusta (žljebova) na base plate-u maltene identični.
Bilo kako bilo onda je Gillette pravilno skontao da je slobodna konkurencija previše rasipna i da je dobri stari kapitalistički monopol majka svakog uspjeha, kupio Rotbart i metnuo tačku.
Već od sredine 30-tih nijedna firma nije radila prvobitni RFB dizajn.
Gilette je iskoristio RFB bazu kao osnovu na koju je naslonio svoj long comb i dobio nastavak RFB familije.
Oni tvrdokorni kažu da je RFB u stvari samo Rotbart i 7 O'clock (nek mi Tris oprosti ali za njega sem možda u Italji, tek poneko zna) dok većina drugih kada kažu RFB misle uglavnom na Gillette New 77 i tu je već zbrka dodatno zamućena. Sve u svemu tu je nekih 10 -tak - 12 modela brijača iz sve tri fabrike koji dijele isto izdignuto ravno dno.
7 o clock ima samo jedan model
http://www.collectorsencyclopedia.com/vp32.asp?Codice=2576A.jpg
Tris takođe
http://www.collectorsencyclopedia.com/vp32.asp?Codice=1729A.jpg
Rotbart je proizveo tri modela
Dva dvodjelna
http://www.collectorsencyclopedia.com/vp32.asp?Codice=0662A.jpg
i
http://s276.photobucket.com/user/chronarch33/media/Mobile%20Uploads/image_14.jpeg.html
i  trodjelni
http://i.imgur.com/X3ZTHSc.jpg
Kod Gilette-ovog New long comba razlikuju se:
Dvodjelni :
No 77 sa zarezima na uglu
http://www.mr-razor.com/Rasierer/The NEW/1933 NEW No77 Set England.JPG
No 77 bez zareza na uglu
http://www.mr-razor.com/Rasierer/The NEW/1933 green cased No77 England.JPG
No 77 sa „Veliko I“ pinovima
http://www.mr-razor.com/Rasierer/The NEW/1930s British NEW.jpg
i trodjelni :
#44 set
http://www.mr-razor.com/Rasierer/The%20NEW/1934%20NEW%20No44.JPG
New 77 sa klasičnom Tech drškom
http://www.mr-razor.com/Rasierer/The%20NEW/1939%20NEW%20with%20Tech%20handle%20England.JPG
i New 77 sa Tech „thin“ drškom
http://www.mr-razor.com/Rasierer/The%20NEW/1941%20(L2%20on%20blade)%20NEW%20with%20Tech%20handle%20England.JPG
A sad ono najvažnije brijanje:
Imam skromnu kolekciju od nekih 10-tak brijača i odma da kažem da ostali zbog mrtve trke između ova dva modela poprilično odmaraju.
Kada su u pitanju Rotbart Mond i Gilette New #77 odma mi u podsvijesti iskrsne priča o onom Buridanovom magarcu koji nije mogao da se odluči između dva podjednaka stoga sijena i umro je od gladi. 
Konstrukcijski Rotbart i 7 O'clock se razlikuju od Gilletta po kratkim i daleko tanjim zubima.

Za očekivati bi bilo da to znači i veću agresivnost kod Rotbarta kao i da bi Gillette trebao biti udobniji. 
Pa gospodo Rotbart je tu srušio do temelja sve predrasude.
Po mom iskustvu radi se o brijaču koji je šampion neagresivne efikasnosti. Jedino što Gilette'ovi zubi izgledaju manje strašno i u dodiru sa licem su prefinjeniji. Kada brijač krene po licu bukvalno egal. Svi koji se kasape sa R41 treba ovo da probaju. Ovi brijači brišu u prvom brijanju ništa manje efikasno od Mueleovog kasapina, a što se udobnosti tiče kao da miluju. Nema tu dranja kože i straha. Sve je glatko i lako. Ugao se lako nalazi, a raspored težine na glavi je za Nobelovu nagradu. Samo pustiš ruku i uživaš. Od prvog brijanja sam ovim brijačima bezrezervno vjerovao. Ipak ono što je najimpresivnije je taj dugotrajni osjećaj izbrijanosti po kome RFB nema takmaca. Tu je sam na vrhu. Surovo sam.
Moram priznati da što se glave tiče ni jednom ne mogu da dam neku prednost. Bukvalno to je potpuno stvar ličnog ukusa.
U mom slučaju drška je ta koja pravi razliku. Rotbartova debela udobna drška (moj je http://s276.photobucket.com/user/chronarch33/media/Mobile%20Uploads/image_14.jpeg.html )  u mom slučaju pravi malecku razliku u korist Rotbarta. Takođe (ovo je strogo subjektivno) kad je brada kraća Gillete, malo duža Rotbart (praktičnost kraćih zuba i njihova efikasnost tu bar meni dolaze do izražaja) negdje ih tako i koristim. Mada i kad je u svrhu istraživanja bilo obratno nije bilo ničeg negativnog. Da moram da svedem brijanje na dva brijača bili bi to definitivno ova dva.
Jedina mana ovih brijača jesu povisoke cijene. Ako neko baš baš želi ( i može) da se ograniči samo na jedan brijač onda neka pazari RFB.

« Last Edit: November 11, 2017, 11:41:14 AM by Duskos »

The following users thanked this post: nuur, adams, aleks, vlaja, hordak, nevermind89, floyd

Offline markony

• Doktor za brijanje
« Reply #11 on: May 31, 2017, 11:31:37 AM »
Opet ti na mog Saksonca udario.

Offline nuur

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
  • Ким Џонг НУУР
« Reply #12 on: July 11, 2017, 10:46:40 PM »
Најбоље од Џилета:

Даклем, да Џилет није застранио, тај мото најбоље од Џилета би они данас за РФБ користили.
То је мој утисак после испробавања ових савршених макиница - наравно власништво су Влаје, а мојој жељи нема равне у пробању бријачких посластица, па ме можете зато звати и Жељко!  8)

Елем, мене је сетио одмах на Њу тајп де лукс! Аутоматски клик у глави.

То је тај рад. Без напора иде кроз косидбу. Доминира и не опставља бријаџију равнодушним.
Значи, овај бријач људи јуре са дебелим разлогом, због тог филинга који је, сведочим то са једном руком на Дамаскину, сам врх одмерности, и прецизности бријања.
Кад бисмо могли времепловом да завиримо у купатилске ормариће Џилетовог директорског борда оновремеснког, нашли би тамо све саме РФБ-ове, ценим са сигурношћу.
Једино ми није јасно што их нису наштанцали много милиона више.

''Нека. Волим да имам на стању.'' - Мобајк

The following users thanked this post: vlaja

Offline vlaja

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #13 on: July 12, 2017, 12:52:33 PM »
Jedina mana ovih brijača jesu povisoke cijene. Ako neko baš baš želi ( i može) da se ograniči samo na jedan brijač onda neka pazari RFB.
То је тај рад. Без напора иде кроз косидбу. Доминира и не опставља бријаџију равнодушним.
Значи, овај бријач људи јуре са дебелим разлогом, због тог филинга који је, сведочим то са једном руком на Дамаскину, сам врх одмерности, и прецизности бријања.

Sa ovim se u potpunosti slažem. Bravo momci!
Koristio sam trodelni 88 set koji dolazi sa tankom drškom i metalnom kutijom.

Da kažem da nisam imao puno očekivanja. Brijač ko brijač... Kako sam sebe zavaravao  :-[

Od prvog korištenja 88 se vrhunski pokazao. Jedino sam umesto tanke ubacio deblju/težu Tech dršku. I sa ovom kombinacijom glava malo preteže ali je balans pristojan.
Lakoća korištenja, prilična efikasnost, udobnost, preciznost i ono što ove i mnoge osobine, koje nisam bio vičan da imenujem, čine zajedno - osećaj moći dok ga koristite.
Kao da igrate Super Mario na Nintendo uređaju ili slušate omiljen album na HIFI-ju. Može vam neki drugi uređaj biti omiljen ili draži ali ovom se ne može osporiti da je klasa za sebe.

Offline VojvodaBojovic

• Doktor za brijanje
  • "Kakvo ti je brijanje, takav ti je i život"
    • Email
« Reply #14 on: July 12, 2017, 11:26:39 PM »
Savrsenstvo od brijaca. Udoban, efikasan, trajan,...

Послато са GT-I9505 уз помоћ Тапатока

Najnovije:

Users Online
Users: 3
Guests: 27
Total: 30