Author Topic: Speakeasy Classic Artisan Shaving Soap - Phoenix Artisan Accoutrements  (Read 1645 times)

Offline Duskos

• Veliki Majstor brijanja
Speakeasy Classic Artisan Shaving Soap - Phoenix Artisan Accoutrements

Ajde za početak malo istorije  :D
Fraza " Speak Easy Shop"  kojom se označava mjesto gdje se nelegalno prodavao alkohol, pojavljuje se u britanskim pomorskim memoarima napisanim 1844. "Speak Softli shop" (kuća u kojoj se govori tiho) iliti krijumčarska kuća pojavio se u britanskom Slang Dictionary objavljenom 1823. Speak Softli shop (John Badcock, Slang, A Dictionary of the Turf, the Ring, the Chase, the Pit, of Bon-Ton, and the Varieties of Life, London, T. Hughes, 1823, page 163.)  Pretpostavljam da riječ "kuća" ovdje može da se posmatra kao mjesto poslovanja gdje bi krijumčar istovario robu bez plaćanja poreza, dažbina ili takse za poslovnu licencu.
Mnogo godina kasnije, iz perioda prohibicije u Americi,  Speakeasy postaje zajednički naziv za mjesta na kojima se ilegalno prodaje piće.
Prema  novinama iz 1889 “ nelegalni saluni u Pensilvaniji su poznati kao "Speak-easyes". Bili su tako nazvani zbog prakse da se o takvim mjestima u javnosti, ili kada ste u njima govori tiho, tako da ne upozorite policiju ili komšije".
Loš kvalitet pića (švercovani tzv -Bootleg alkohol)  koji se uglavnom prodavao u speakeasyes bio je odgovoran za smjenjivanje klasičnih koktela iz 19 vijeka koji su proslavljali sirovi ukus pića (kao što je Džin koktel, napravljen sa Genever (Sveet) gin) novim koktelima kod kojih su se barmeni upotrebom meda, voćnih sokova, šećernih sirupa i drugih „začina“ služili da bi se maskirao grub ukus  moonshine (ustaljeni naziv u Americi za ilegalno pravljeni alkohol). Ova „maskirana“ pića su u to vrijeme nazivana "mlakonje" (pansies ) mada bi se neki, kao što je Brandy Alexander, sada mogli nazvati klasicima. Istina je da su u slučajevima kada je za bazu korišćen kvalitetniji alkohol dobijani daleko kompleksiniji kokteli sa složenim ukusnim i mirisnim notama.
Speakeasy ubrzo postaju jedno od najvećih žarišta američke kulture tog vremena.
Speakeasy sapun je napravljen upravo na ovoj priči i odmah izaziva asocijacje na lude 30-te, apsolutno me vraćajući na onu priču o koktelima iz tog period gdje su se slatki i jaki sirupi kombinovali sa sirovim  jakim alkoholom, uz vtrlog  mirisa duvana i parfema i zvuke džeza.
Klasičan miris koji podsjeća na davno prošla vremena.  Ruža i Žalfija osjete se odmah. Ipak u duhu svog imena speakeasy čuva još poneko iznenađenje. Oni koji vole da natope sapun (bloom  :D) osjetiće potom jednu citrusnu notu koju oslobađa tek u dodiru sa vodom. Neki se sa prethodnim natapanem sapuna slažu, neki ne (nije loša ideja za diskusiju) ja lično je volim, jer sapun tada pusti svo bogastvo svog mirisa. Mali savjet za one koji ovo rade, sapun posle brijnja očistiti i ostaviti otvoren i okrenut naopako barem 12h da se osuši, provjereno nema gubitka mirisa.
Pjena je bogata, lako se pravi i daje sjajno brijanje, uz lijep osjećaj na licu posle. Kao aftershave sam koristio Pinaud clubman sa kojim se po meni sjajno slaže.
Sapun je upakovan u praktičnu veliku kutiju koja dozvoljava komotno punjenje četke, pakovanje je od 4 OZ (113,4 gr).
Ovo je sapun koji toplo preporučujem.

Offline Britva

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
Re: Speakeasy Classic Artisan Shaving Soap - Phoenix Artisan Accoutrements
« Reply #1 on: November 22, 2016, 04:19:19 PM »
Svaka cast za taj opis. Sad ga zelim, kao i Cavendish sto zelim.

Offline pj3r

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #2 on: November 22, 2016, 04:28:54 PM »
Odličan opis!

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

Offline Mr. B

• Global Moderator
  • Veliki Majstor brijanja
« Reply #3 on: November 24, 2016, 08:25:51 AM »
Svaka cast za opis! Imam cavendish i sapun je po pitanju performansi odlican, jako bogata pena, odlicna zastita i veoma dobar osecaj nakon brijanja. Sto kaze britva, po opisu mirisa sad definitivno zelim i ovaj :-D
The problem is not the problem, the problem is your attitude about the problem.

Offline Babadzonka

• Majstor brijanja
Malbolge uzorak ovog sapuna, koji mi je dobacio Nuur, testiram po 3. put i mami mi osmeh na lice.
Miris, pena, klizavost i osecaj posle brijanja fenomenalni... u samom vrhu sa ostalim sapunima koje testiram u poslednjih par meseci (Tabac, MWF, MNS, Wickham, Fine,...) nekako svi ubijaju kako "rade", ali bukvalno... ili je mozda do mene, jer sam na neki nacin jos nov u ovome, pa ne vidim te bas najfinije razlike.
Svakako ide preporuka i ide na listu za nabavku  :smiley:
« Last Edit: April 20, 2019, 08:24:41 PM by Babadzonka »
"Чим сам купио, одмах сам мало накапао на руку, и кришом на улици мирисао затим кад год никог није било у близини (обазриво, јер знам да то није нормално понашање)."  -  nuur o Malizia AS-u :D

The following users thanked this post: Shavenovich

Offline Shavenovich

• Doktor za brijanje
  • shave is meditation,not iritation
    • Email
Brate to jeste Baba,uvjek na usluzi  8)

The following users thanked this post: Babadzonka

Najnovije:

Users Online
Users: 3
Guests: 46
Total: 49