Author Topic: POLIRANJE I ČIŠĆENJE BRIJOOPREME  (Read 2610 times)

Online milostdr

• Veliki Majstor brijanja
    • Email
Re: POLIRANJE I ČIŠĆENJE BRIJOOPREME
« Reply #30 on: October 26, 2020, 09:30:23 AM »
Mislio sam na ovakav crni

https://i.ebayimg.com/images/g/8osAAOSwmAheW7CE/s-l400.jpg

Po meni kao sto rekoh spada u Super Slim Tvist
Jeste i taj spada u slim twist

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Poliranje i čišćenje brijoopreme - kontakt na PP

Online milostdr

• Email
« Reply #31 on: November 17, 2020, 06:19:25 PM »
Gillette super speed flare tip safety razor ( 1960)

Na red je došao i ovaj komad brijača. Na žalost u lošem stanju. TTO se okreće i pomera ROD gore-dole. Na bočnim stranama nedostaje  "end cap", što je posledica nasilnog stezanja vratanaca. To je upravo uzrokovalo da se brijač jedva otvara, odnosno još teže zatvara. Prilikom takve vrste "tuninga" krilca koja drže vratanca rolaju po base plate-u i brijač teško ide ili uopšte se ne otvara.
Oplata je bila već popustila, i oksidacija je učuinila svoje i podigla je oplatu. Šteta zaista za ovaj brijač. Inače spada u srednje agresivne brijače i preteča je blue, red i black tipa. Proizvodio se od 50-tih godina prošlog veka, i doživljavao je svoje modifikacije i transformacije. Promene su se odnosile prvenstveno na dršku odnosno na " knurling" i tek posle šesdesetih i na base plate i top cap.

Slike pre čišćenja:

Slike posle sređivanja. Nisam srećan što je oplata popustila, ali je zato utegnut i radi nesmetano.

Važno je da živi i radi, stanje mi nije bitno. Pritom je divan poklon, koji sam dobio danas.

The following users thanked this post: hordak

Offline Duskos

• Doktor za brijanje
« Reply #32 on: November 17, 2020, 08:51:35 PM »
Jos i vise uzivas u brijacu kad ga malo sredis i uzivas u rezultatu svog rada. Sjajan posao druze. Uzivaj  i u brijacu i sredjivanju ovih klasika.

Offline Ksaver

• Majstor brijanja
    • Email
« Reply #33 on: November 18, 2020, 01:47:43 AM »
Gillette super speed flare tip safety razor ( 1960)

Na red je došao i ovaj komad brijača. Na žalost u lošem stanju. TTO se okreće i pomera ROD gore-dole. Na bočnim stranama nedostaje  "end cap", što je posledica nasilnog stezanja vratanaca. To je upravo uzrokovalo da se brijač jedva otvara, odnosno još teže zatvara. Prilikom takve vrste "tuninga" krilca koja drže vratanca rolaju po base plate-u i brijač teško ide ili uopšte se ne otvara.
Oplata je bila već popustila, i oksidacija je učuinila svoje i podigla je oplatu. Šteta zaista za ovaj brijač. Inače spada u srednje agresivne brijače i preteča je blue, red i black tipa. Proizvodio se od 50-tih godina prošlog veka, i doživljavao je svoje modifikacije i transformacije. Promene su se odnosile prvenstveno na dršku odnosno na " knurling" i tek posle šesdesetih i na base plate i top cap.

Slike pre čišćenja:

Slike posle sređivanja. Nisam srećan što je oplata popustila, ali je zato utegnut i radi nesmetano.

Važno je da živi i radi, stanje mi nije bitno. Pritom je divan poklon, koji sam dobio danas.

Brijač je prošao kroz moje ruke pa sam video neke mane na njemu. Otežano otvaranje i zatvaranje se javilo zbog iskrivljene donje ploče i njeno ispravljanje bi opet olakšalo otvaranje.

Online milostdr

• Email
« Reply #34 on: November 18, 2020, 07:48:38 AM »
Mislim da nisi shvatio šta sam napisao. Base plate  (donja ploča) je nepokretan deo i fiksiran je za dršku. Ušice koje drže vratanca, a preko kojih ide ukrasni end cap, su kovane do te mere da su dodirivale donju ploču. Njih prilikom okretanja donjeg knoba ROD pomera gore-dole, što uzrokuje otvaranje i zatvaranje leptir vratanca. Kako je ovo bilo kovano do same donje ploče, javljalo se trenje i zapinjalo je o donju ploču. To je i bio problem kod ovog brijača. Da je kao što kažeš base plate bio kriv, brijač bi slantirao. Odnosno bio bi kriv. Kod ovih brijača je veliki problem ispraviti base plate zbog dijamantnog oblika base plate-a, koji nastaje u procesu presovanja. Upravo on mu daje neophodnu čvrstinu i dugovečnost.
Brijač sada funkcioniše što mi je i bila namera, zar ne?

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Online Игор В.

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #35 on: November 29, 2020, 09:28:18 PM »
Вечерас бих желео да се осврнем на труд нашег колеге @milostdr и овде прикажем његово умеће на делу и верујем да ће било какве моје речи хвале бити сувишне јер ће фотоси говорити сами за себе.
Најпре су приказане фотографије Gillette Fat Boy F4 кога сам недавно пазарио и какав је бријач био приликом куповине:

Потом следе фотографије које сам лично усликао ПРЕ него је Милош уложио свој труд и знање како би бријач довео у боље стање:

На крају, фотографије након онога што је Милош урадио и рекао бих да је готово нов бријач у питању, ако мене питате ;)
Још једном, велико хвала @milostdr на комплетном труду и времену које је уложио у сређивање овог, мени сада веома драгог, бријача из моје колекције.
Наравно, препорука се сама намеће али ево и моје званичне препоруке за Милошев рад уколико желите да полирате и добро средите неки од ваших бријача, верујем да нећете погрешити.

The following users thanked this post: adams, milostdr

Offline adams

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #36 on: November 29, 2020, 09:38:07 PM »
Вечерас бих желео да се осврнем на труд нашег колеге @milostdr и овде прикажем његово умеће на делу и верујем да ће било какве моје речи хвале бити сувишне јер ће фотоси говорити сами за себе.
Најпре су приказане фотографије Gillette Fat Boy F4 кога сам недавно пазарио и какав је бријач био приликом куповине:

Потом следе фотографије које сам лично усликао ПРЕ него је Милош уложио свој труд и знање како би бријач довео у боље стање:

На крају, фотографије након онога што је Милош урадио и рекао бих да је готово нов бријач у питању, ако мене питате ;)
Још једном, велико хвала @milostdr на комплетном труду и времену које је уложио у сређивање овог, мени сада веома драгог, бријача из моје колекције.
Наравно, препорука се сама намеће али ево и моје званичне препоруке за Милошев рад уколико желите да полирате и добро средите неки од ваших бријача, верујем да нећете погрешити.

Одличан рад!
Свака част, за сваку похвалу!

Online milostdr

• Email
« Reply #37 on: November 29, 2020, 09:53:19 PM »
Hvala Igore na ukazanom poverenju prvenstveno. Kada mi je došao u ruke, pitao sam se šta na njemu raditi jer je kao nov, skoro pa MINT stanje. Ali ipak tvoje insistiranje nije bilo uzalud. Posle dobre kupke i čišćenja, usledilo je soft poliranje, baš onakvo kakvo i treba da ovakav primerak zasija i pokaže se u najboljem svetlu. Kako kažeš u pitanju je F 4 kodne oznake i proizveden je 1960-te godine u četvrtom kvartalu. Dakle punih šesdeset godina ima, a da bih bolje predstavio stanje tvrdim odgovorno da ne postoji bolji Fat Boy na našim prostorima, izuzev članova koji ga imaju neraspakovanog ( NOS ).
Znači želim ti nezaboravne trenutke i dugo da ga koristiš i uživaš u njegovoj perfekciji.
« Last Edit: November 29, 2020, 10:30:14 PM by milostdr »

The following users thanked this post: Игор В.

Online milostdr

• Email
« Reply #38 on: December 24, 2020, 11:01:48 PM »
FATBOY E - 4 kodne oznake

Dakle u pitanju je novi projekat, gillette adjustable fatboy E 4, proizveden 1959 godine u četvrtom kvartalu. Ponosni vlasnik je @adams. Mislim da smo obojica sa nestrpljenjem čekali da dođe do realizacije ovog projekta. Kako je @adams i objasnio, mozak operacije je bio @Игор В, koji se svojski trudio da pronađe odličan primerak, sada već teško dostupnog i retkog brijača na svetskoj berzi.
Stanje brijača, kada je dospeo u moje ruke, može se slobodno reći dobro mada nedovoljno održavan. A u smislu podmazivanja i osnovnog održavanja. Ja pod tim podrazumevam povremeno pranje brijača blagim deterdžentom/sapunom da bi se skinule naslage od brijanja i dlake. Kao i većina metala, hrom kao završni sloj na ovom brijaču, su podložni oksidaciji odnosno henijskoj reakciji vazduha sa materijalom. Nedovoljno osušen ili mokar brijač, ranije će oksidirati nego da se blagovremeno održava i čisti. Ali eto tu ja stupam na scenu, da dam sve od sebe i vratim sjaj ovoj brijačkoj relikviji.
Slede slike brijača pre čišćenja, poliranja i farbanja dial-a.

Proces se sastojao od tople kupke, da se masnoća i dugogodišnje naslage smekšaju i uklone sa brijača. Poliranje se odvijalo u tri koraka, gde sam koristio pastu srednje granulacije, meku pastu, i na kraju krem pastu najfinije granulacije koja daje finiš i skida eventualne svirlove i "pegla" prethodne dve ruke. Nakon toga se brijač podmazuje i otklanja škripa i disfunkcionalnost rada svih pokretnih delova. Pažnja se usmerava na donji knob gde je opruga i gornji dial sa ciframa ispod koga se nalazi opruga koja drži poziciju ugla žileta i određuje agresivnost/umerenost brijača. Nakon toga se brijač ponovo pere i čisti alkoholnim sredstvom da bi se otklonile masnoće sa brijača. Završnica je farbanje dial-a sa crnom akrilnom auto bojom na bazi nitroa. To je važno da vremenom farba ne otpada i gubi sjaj.
Slede slike brijača nakon tretmana.

Adams, sada kada poseduješ FAT BOY pravi si BAD BOY i možeš da kreneš u uništavanje ketridža >:(

The following users thanked this post: adams, floyd

Offline adams

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #39 on: December 25, 2020, 06:54:07 AM »
FATBOY E - 4 kodne oznake

Dakle u pitanju je novi projekat, gillette adjustable fatboy E 4, proizveden 1959 godine u četvrtom kvartalu. Ponosni vlasnik je @adams. Mislim da smo obojica sa nestrpljenjem čekali da dođe do realizacije ovog projekta. Kako je @adams i objasnio, mozak operacije je bio @Игор В, koji se svojski trudio da pronađe odličan primerak, sada već teško dostupnog i retkog brijača na svetskoj berzi.
Stanje brijača, kada je dospeo u moje ruke, može se slobodno reći dobro mada nedovoljno održavan. A u smislu podmazivanja i osnovnog održavanja. Ja pod tim podrazumevam povremeno pranje brijača blagim deterdžentom/sapunom da bi se skinule naslage od brijanja i dlake. Kao i većina metala, hrom kao završni sloj na ovom brijaču, su podložni oksidaciji odnosno henijskoj reakciji vazduha sa materijalom. Nedovoljno osušen ili mokar brijač, ranije će oksidirati nego da se blagovremeno održava i čisti. Ali eto tu ja stupam na scenu, da dam sve od sebe i vratim sjaj ovoj brijačkoj relikviji.
Slede slike brijača pre čišćenja, poliranja i farbanja dial-a.

Proces se sastojao od tople kupke, da se masnoća i dugogodišnje naslage smekšaju i uklone sa brijača. Poliranje se odvijalo u tri koraka, gde sam koristio pastu srednje granulacije, meku pastu, i na kraju krem pastu najfinije granulacije koja daje finiš i skida eventualne svirlove i "pegla" prethodne dve ruke. Nakon toga se brijač podmazuje i otklanja škripa i disfunkcionalnost rada svih pokretnih delova. Pažnja se usmerava na donji knob gde je opruga i gornji dial sa ciframa ispod koga se nalazi opruga koja drži poziciju ugla žileta i određuje agresivnost/umerenost brijača. Nakon toga se brijač ponovo pere i čisti alkoholnim sredstvom da bi se otklonile masnoće sa brijača. Završnica je farbanje dial-a sa crnom akrilnom auto bojom na bazi nitroa. To je važno da vremenom farba ne otpada i gubi sjaj.
Slede slike brijača nakon tretmana.

Adams, sada kada poseduješ FAT BOY pravi si BAD BOY i možeš da kreneš u uništavanje ketridža >:(

Захваљујем и честитам на одлично урађеном послу!
Бријач изгледа као нов и просто је невероватно како један бријач који је стар 61 годину, ради као да је јуче из фабрике изашао.
Заиста је ово један "Челенџ" за нове и скупе бријаче. Не кажем да они нису такви, али сам се бар 100% уверио да су ови Gillette јесу "бријачи за цео живот"

Najnovije: