Author Topic: NS carina !  (Read 2423 times)

Offline bela plomba

• Doktor za brijanje
    • Email
Re: NS carina !
« Reply #15 on: December 22, 2017, 12:59:09 AM »
Lepo kaze Zarko, oni su u EU i placaju PDV odmah pri kupovini, mi ne placamo na sajtu, vec po prijemu paketa. Po pravilu se kod nas za svaki paket placa PDV, to sto nekad prodjemo bez toga je vise dobra volja carinika. Beogradska carina je po tom pitanju fleksibilna, NS nije.

Takodje, Nesa ti je rekao, ako u Madjarskoj (ili koja god zemlja EU) kupujes iz EU, ne placas carinu jer postoje bescarinski sporazumi, ali ako kupujes iz npr. Japana, Kine, placas carinu.

Skoro sam pricao sa jednim covekom iz Nemacke, mislim da sam ti to rekao, porucivao je neku robu iz Japana, i naravno, platio je i PDV i carinu. Jos je imao muku sa carinicima da dokaze da je platio koliko je platio, jer nisu hteli da priznaju izvod iz banke kao dokaz, jer je navodno mogao da se dogovori sa prodavcem da kao plati manje od "kataloske vrednosti" kako bi izbegao carinu.

Sent from mTalk

The following users thanked this post: floyd

Offline Britva

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #16 on: December 22, 2017, 06:15:26 PM »
Floyd, stvar je krajnje jednostavna kada je procena vrednosti u pitanju. Carina prvo gleda da li ima fakture u paketu, a ako nema, onda gleda koja je deklarisana vrednost na carinskoj dekleraciji. Dalje imas dva puta: da ti naplate (ili ne naplate) PDV i/ili carinu prema deklarisanoj vrednosti, ili da sami procene vrednost, ukoliko deklarisana vrednost izgleda pogresno. Zapravo ima i treci put, a to je da te carina kontaktira licno, ukoliko ima nedoumica oko vrednosti. Tada treba da dokazes koliko si platio robu, koriscenjem elektronskog izvoda (banka, Paypal...), narudzbenice, potvrde koju si dobio putem mail-a i slicno.

Carina radi po zakonski propisanoj proceduri. Ukoliko imas primedbi, mozes uloziti zalbu, uz dokaz o tome koliko si platio robu. Carina izdaje racun za naplacene usluge koji je postar duzan da ti donese. Na tom racunu imas max 3 stavke:
- Pregled
- PDV po stopi 20%
- Carina po stopi 10%

Nikakav novac tu ne ide postaru u dzep, to mozes da proveris tako sto ces okrenuti broj Carine u Novom Sadu, dati broj posiljke i oni ce ti dati informaciju o tome sta je naplaceno i zasto.

Nije mi poznato zasto si dodatno morao da platis uslugu Poste od 150 dinara.

Tzv “lezarina” u Posti se naplacuje nakon sto istekne 5 dana od prijema posiljke, a niko je ne pokupi. U prvih 5 dana se ne naplacuje lezarina.

Carina u Crnog Gori je pocetkom ove godine smanjila granicu sa 150€ na nekih 60-70 (ne secam se tacno) za fizicka lica.

Mislim da je sve ostalo vec objasnjeno, vezano za naplatu PDV-a.

Ovo za Madjarsku sto kazes ne mogu da komentarisem, ali iskreno ne verujem da je uvoz robe koja dolazi van EU tamo besplatan. Moguce je da si jednostavno imao srece, kao sto je i ovde ponekada imamo (tipa ne platimo PDV jer Carina realno nema interesa i vremena da gubi na male pakete za fizicka lica - i na tome im hvala!).

The following users thanked this post: floyd

Offline hordak

• Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #17 on: October 01, 2018, 12:06:12 PM »
Stiže mi danas paket, prethodno je bio na carinjenju nekoliko dana. Poštar mi ga uručuje i reče da nema ništa da se plati. U prvi mah sam se obradovao, međutim, carinska deklaracija kaže drugačije i na drugom listu postoje podaci naloga za plaćanje. Na kutiji je bila nalepnica ocarinjeno.
Da nije carina promenila sistem naplate?
Malo je falilo da bacim kutiju sa prilepljenom deklaracijom u smeće, da je naravno pritom ni ne pogledam.

P.S. U pitanju je BG carina ali da ne otvaram novu temu.
« Last Edit: October 01, 2018, 03:59:37 PM by hordak »

Offline micurin

• Iskusni brijač
  • **
    • Email
« Reply #18 on: October 01, 2018, 12:40:16 PM »
Poshtovani,Potrebno je da proverite u vashoj carini,do kog iznosa se ne naplachuje carina.Zatim u kojoj kategoriji spada vasha poshiljka.Kod nas u Makedoniji do 25 eura smo oslobodzeni plachanja carine i PDV.Iznad toga po tarifniku se placha carina i 18% PDV.

Offline nuur

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
  • Ким Џонг НУУР
« Reply #19 on: October 01, 2018, 05:43:27 PM »
Можда се још нису уходали и немају појма сви шта треба да раде, помислих то јер је скоро била нека вест о томе како су увели неки убрзани процес царињења (дигитални!?), и као - пошиљке ће сад брже долазити до прималаца.
Цела вест ми је била нејасна, у смислу - да ли се то односило на све пошиљке, или на пошиљке нефизичким лицима...
''Нека. Волим да имам на стању.'' - Мобајк

Offline Shavenovich

• Doktor za brijanje
  • shave is meditation,not iritation
    • Email
« Reply #20 on: October 01, 2018, 07:42:59 PM »
ako si preuzeo paket a postar ti rekao da ,,nema sta da se plati" onda te boli cosak i ne platis nista.

Offline hordak

• Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #21 on: October 01, 2018, 11:46:24 PM »
Можда се још нису уходали и немају појма сви шта треба да раде, помислих то јер је скоро била нека вест о томе како су увели неки убрзани процес царињења (дигитални!?), и као - пошиљке ће сад брже долазити до прималаца.
Цела вест ми је била нејасна, у смислу - да ли се то односило на све пошиљке, или на пошиљке нефизичким лицима...

http://rs.n1info.com/a404643/Biznis/Mali-Novim-zakonom-do-pojednostavljenja-carinskih-postupaka.html

ako si preuzeo paket a postar ti rekao da ,,nema sta da se plati" onda te boli cosak i ne platis nista.

:D
Da je neki manji iznos u pitanju pa da platim i ne mislim, ovako me malo svrbi dlan.
Raspitaću se, ne treba se igrati sa državom! 8)

Offline floyd

• Doktor za brijanje
« Reply #22 on: October 01, 2018, 11:56:56 PM »
Poshtovani,Potrebno je da proverite u vashoj carini,do kog iznosa se ne naplachuje carina.Zatim u kojoj kategoriji spada vasha poshiljka.Kod nas u Makedoniji do 25 eura smo oslobodzeni plachanja carine i PDV.Iznad toga po tarifniku se placha carina i 18% PDV.

U Serbistanu se placa PDV na sve i manipulacija paketa 100 dinara....otvaraju i pisma !?? :icon_crap: :icon_crap: :icon_crap:

Offline Shavenovich

• Doktor za brijanje
  • shave is meditation,not iritation
    • Email
« Reply #23 on: October 02, 2018, 01:58:57 AM »
Hord druze vjeruj ne zelim ti nista odmoc,ali nece niko kopat po smecu ili dokumentima nebi li nasao sta su kome poslali...sa druge strane svjedok si postara da je rekao da se ne placa a postar nije niko drugi vec ,,predstavnik poste" 😂 tako da opusteno otvori paket i kad izvadis sadrzaj baci u smece vjeruj mi ;)

Offline hordak

• Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #24 on: October 10, 2018, 11:24:58 AM »
Epilog moje priče:

Pre nekoliko dana otišao sam do pošte da se raspitam šta činiti. Službenica mi je rekla da poštar nije imao ništa, tj. nije imao iznos koji treba da duži te nije mogao da naplati. Dakle, primio sam paket, ne treba da platim.

Danas zvoni poštar, kaže carinik je pogrešio što njima (pošti) nije napisao iznos. Mogu da platim, ukoliko ne, on će biti prinuđen da to uradi jer je njegova greška. Sistem je izbacio manjak. Plus će imati kaznu od 10-15% na iznos od 5500din. Poštar posle reče da je njegovo samo da prenese a da ja vidim šta ću posle. :laugh:
« Last Edit: October 10, 2018, 11:27:41 AM by hordak »

Offline micurin

• Iskusni brijač
  • **
    • Email
« Reply #25 on: October 10, 2018, 11:47:25 AM »
Elem, kao shto rekoh u mom postu od 01.10.2018 god.nauk za u buduche.Ja tako radim i unapred znam koliko che da me koshta.Samo kao primer:Za poruchene stvari iz Beodrada na ukupan rachun,cena proizvoda + poshtarina od nekih 50 eura,carina i PDV negde oko 30 eura,(nazdravje brichenje).Pozdrav P.S.Nisam poruchio.

Offline hordak

• Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #26 on: October 10, 2018, 11:59:34 AM »
Elem, kao shto rekoh u mom postu od 01.10.2018 god.nauk za u buduche.Ja tako radim i unapred znam koliko che da me koshta.Samo kao primer:Za poruchene stvari iz Beodrada na ukupan rachun,cena proizvoda + poshtarina od nekih 50 eura,carina i PDV negde oko 30 eura,(nazdravje brichenje).Pozdrav P.S.Nisam poruchio.

Nije to tema kolega.

Offline pajap

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #27 on: October 10, 2018, 02:29:00 PM »
Da ja sam se totalno zbunio celom pricom, tj. kako to da ti pise na papiru da trebas da platis carinu a ovamo ti to postar da bez placanja...
U svakom slucaju je greota da to postar placa posto ionako nemaju bas neke plate. Uz to koliko stvari porucujem u poslednje vreme, ne bi mi bilo pametno da se zameram postaru :)

Offline hordak

• Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #28 on: October 10, 2018, 02:42:41 PM »
Da ja sam se totalno zbunio celom pricom, tj. kako to da ti pise na papiru da trebas da platis carinu a ovamo ti to postar da bez placanja...
U svakom slucaju je greota da to postar placa posto ionako nemaju bas neke plate. Uz to koliko stvari porucujem u poslednje vreme, ne bi mi bilo pametno da se zameram postaru :)

Ne bi poštar platio ni dinara, njemu ni iz džepa ni u džep, već taj carinik jer je njegova greška.
Da je poštar u pitanju ne bih razmišljao ni sekund. :laugh:

Offline pajap

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #29 on: October 10, 2018, 06:25:31 PM »
OK, za carinike i nije neka steta, tj nece ga puno pogoditi. Sa druge strane ako se nameraci na tebe carinik moze da ti napravi mnogo vise problema od tog iznosa...
Sa druge strane i ti mozes sledecih dve tri godine da narucujes na nekog drugog clana porodice uze/sire robu pa da mu se sklonis sa radara...

The following users thanked this post: hordak

Najnovije:

Users Online
Users: 3
Guests: 28
Total: 31