Poll

Мој најчешћи/просечни број бријања по једном ножићу/жилету:

1-2
1 (4%)
2-3
4 (16%)
3-4
8 (32%)
4-5
1 (4%)
5-6
7 (28%)
6+
4 (16%)

Total Members Voted: 25

Author Topic: Koliko brijanja traju žileti, i zašto nekima traju duže a nekima kraće?  (Read 2597 times)

Offline djepeto

• Majstor brijanja
Ono sto mogu da zakljucim je da na trajnost jednog zileta mozda mogu da uticu nesto vise, a nesto manje:

- kvalitet zileta odn. materijala
- tvrdoca brade, gustina, uzrast (godine brijadzije)
- broj prelaza odn. tehnika brijanja, pritisak, nalazenje ugla
- tip brijaca (agresivniji, blazi)
- starost brade pre brijanja u danima, nadam se ne u nedeljama  :grin:
- nacin pripreme regije za brijanje
- kvalitet izradjene pene, klizavost...
- ...

Mozda neki uzroci sto sam naveo zaista minimalno uticu na trajanje zileta, ali eto, ne zamerite, napisao sam vise zbog neke diskusije i prenosenja iskustva. Za neke eventualne uzroke ne mogu da zakljucim kako uticu na trajnost, a mozda je i to individualno. A mozda sam i ja usao suvise duboko u problematiku...

U jedno moje brijanje racunam brijanje glave i brade istim ziletom, obicno svaki treci dan.
Ja se npr. sa Mem ziletom jako tesko brijem. Jednostavno nece. Zapinje.
Wilkinson Sword, 3 brijanja, cetvrto ide teze.
Gillette Platinum, davno ih nisam koristio, ali ranije je bilo trajanje slicno kao Wilki (moracu opet da ih nabavim, pa da vidim).
Astra SP, uspeo 6 brijanja, peto nesto teze, sesto jos teze (za sada samo jedan zilet probao, pa i nije neko merilo)

Jos da napisem da, sto mi je veci broj brijanja jednim ziletom, vise vremena provedem ispred ogledala za vreme obavljanja istog :laugh:.

Nije zavidan broj zileta koje sam probao, ali eto, to je nesto sto sam iskusio.
« Last Edit: April 01, 2018, 12:46:34 AM by djepeto »

Offline Dragce

• Majstor brijanja
Bravo djepeto, evo ja sam zaboravio da napisem da se brijem skoro svakog dana i ubedjen sam da to dosta utiče na veći broj brijanja jednim žiletom, jer sigurno nije isto brijati bradu staru jedan dan i 3-5 dana.

Važno je i kako se uklope mašinica i žilet. Meni je rekorder Silver blue u britanskom gillette #66. Posle 12-og odličnog brijanja prestao sam i da brojim. A u tom istom brijaču retko koji žilet mi funkcioniše i obično budu standardnih 3-5 prosečnih brijanja.

Offline adams

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
@Djepeto
Код мене углавном када користим старије "vintage" жилете, скоро увек се догађа да после првог или другог бријања, односно друго и треће бријање буде много боље и лакше и углађеније него прво бријање!
Не знам како да објасним ту појаву, али се то поготово код старих Gillette, Schick, а и код нових, на пример код  Voskhod жилета то увек догађа!

Offline YUGO BOSS

• Doktor za brijanje
    • Email
Ponekad odem na najveci strani brijacki forum

I vidim raznorazne gluposti ... Npr. koriscenje zileta preko 80 puta. Mislim da je moguce ali pod uslovom da neko ima bas slabu bradu + jedan prelaz + savrsena priprema, stropovanje zileta i naravno uz tesku muku.

U proseku zileti mi traju 3-4 kvalitetna brijanja - naravno ima izuzetaka. Cim primetim pad ostrine stavljam u neku kutiju sa starim ziletima. Moze brijanje da se izgura i sa tupim ziletom ali mrzi me da prelazim mnogo puta po istom mestu.

Cekam neke pakete sa maggarda izmedju ostalog i crne 7 o’clock da vidim koliko mogu izvuci brijanja  -  videcemo kad ce stici s obzirom na ovu situaciju

Offline SweeneyTodd

• Majstor brijanja
Zavisi kakav je žilet, ali sa Gillette Platinum možeš sigurno 10 puta da se obriješ, od toga 5x odlično, a ostalo pristojno
Evo MEM-om se brijem već 3-4 put i još uvek je dobar, a imam prilično jake dlake i gustu bradu
Generalno, ne volim da bespotrebno bacam stvari koliko god jeftina bila kutijica žileta - pošto se brijem 1x nedeljno može da mi traje i godinu dana
« Last Edit: March 29, 2020, 08:35:04 PM by SweeneyTodd »

Offline Getriba94

• Početnik
  • *
3 do 4 brijanja su mi bas ugodna a nakon tog osjetim da nije to to posebno u ATG prelazu.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Offline zare

• Doktor za brijanje
Svaki dan brijanje sa Astrom ili Platinumom, izdrze po 7-8 puta. Mada mi je zadnja tura Astre katastrofalna. Cesto ne izdrze ni 3-4. Ima neke koje sam menjao posle 2 puta. Ili jedna strana brije dobro a druga katastrofalna a nov zilet.

Offline macak No1

• Majstor brijanja
Koristio sam Astru ranije i bila mi je dosta dobra, neka vrsta zlatnog standarda, uvijek dobrih 4 5 brijanja.
Oduševili su me i mostoceglmas ruski žileti, voshod uglađen i mekan ali ne više od 3 brijanja, Rapira lux značajno oštra i najbolje se pokazala u red tipu.
U posljednje vrijeme guram Wizameta tj Polsilver, Gillette plavi i naravno Prema Sharp, svi oni su mi se odlično pokazali i sada se njih držim.
Feather koji mi je ranije bio neprijatan i po iskustvima ostalih tup nakon par brijanja, u Techu sa pravom tehnikom me oduševljava i daje odličnih bar 5 brijanja a utisak mi je da može i više. Generalni mi je utisak da oštriji žileti bolje rade posao.
Ali iskreno, u shicku što traju žileti, i onaj bijeli i proline, to je nevjerovatno, zaboravim da brojim i kad sam promijenio.
E da, u svim slučajevima samo dva prelaza bez atg.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
« Last Edit: March 29, 2020, 06:56:09 PM by macak No1 »

Najnovije:

Users Online
Users: 0
Guests: 24
Total: 24