Poll

Колико имате сатова?

Ниједан, не носим више...
3 (10.7%)
1
3 (10.7%)
2-3
11 (39.3%)
3+
7 (25%)
Кад бих вам рекао - настао би дуг и непријатни тајац
4 (14.3%)

Total Members Voted: 28

Author Topic: Сатаџије на окуп! Свесајџијска тема.  (Read 7055 times)

Offline Neša

• Doktor za brijanje
Re: Сатаџије на окуп! Свесајџијска тема.
« Reply #90 on: March 21, 2019, 12:16:00 AM »
Odgovor na ovo pitanje je malo duža priča, ali poklušaću da je svedem na minimum. Kao moderator foruma koji se bavi satovima mogu da kažem sledeće: ljubitelji satova (sa pomenutog foruma i šire) pod satom podrazumevaju uređaj za merenje vremena koji se nosi na ruci, u džepu ili stoji na zidu, polici i slično, ali da budem prezizniji, volimo satove u klasičnijem smislu, tj. one sa kazaljkama i pravim mehanizmom, bilo da govorimo o mehaničkom ili kvarcnom. Naravno, postoje i digitalni satovi, dostupni su decenijama, a 'pametni' satovi i fitness narukvice su derivati digitalnih satova, dok im se funkcije i mogućnosti preklapaju sa 'pametnim' telefonom i kompjuterom.

Ukoliko se osvrnemo na svetsku časovničarsku industriju, sedamdesete godine prošlog veka su donele tzv. kvarcnu krizu, kada je uspon satova na baterije zadao udarac časovničarskoj industriji, pre svega švajcarskoj, a osamdesete su donele veliki broj jeftinijih satova sa kvarcnim mehanizmom. Upravo zato danas ne postoje neke firme koje su nekada bile poznate, kao npr. kod nas čuveni Darwil ili Nivada. Švajcarska industrija je odgovorila ukrupnjavanjem, a verujem da mnogima nije poznat podatak da grupacija Swatch, čije se ime povezivalo sa jeftinim plastikanerima, danas poseduje brendove kao što su Omega, Longines, Tissot, Certina itd. Uprkos pomenutoj kvarconoj krizi, mehanički satovi su i danas živi i zdravi, tako da pomenuti brendovi, kao i Breitling ili Rolex i danas prave mehaničke satove i uspešno ih prodaju. Od poznatijih su opstali i Seiko, Citizen i još mnogi proizvođači. Osim toga, postoje i mnogi manje poznati ali kvalitetni mikro-brendovi, plus kineski proizvođači koji i nisu tako loši, a svima ide prodaja.

Da odgovorim na pitanje da li ubijaju klasike - ne, ali im oduzimaju deo prostora. Da budem iskren, te uređaje ne smatram satovima u pravom smislu reči, već hibridima. Za mene je 'pametni' sat ili fitness narukvica sat u smislu isto koliko i kompjuter za kojim ovo pišem, mobilni telefon, automobil koji vozim ili mikrotalasna rerna. Ako pitaš zašto, evo i odgovora: sva četiri predmeta pokazuju vreme, ali ih nikada ne bih nazvao satovima. Njima je sat samo dodat na osnovnu fuknciju ili je jedna od funkcija, dok je sat ono što primarno pokazuje vreme. 'Pametni' sat je sat isto koliko i telefon ako se sa njim povezuje, što važi i za sve ostale slične uređaje. To što ću videti vreme na komandnoj tabli dok vozim ne značl da je moj automobil postao sat, što važi i za telefon, mikrotalasnu ili kompjuter.

Ako se vratimo na pomenute uređaje, fitness narukvica je namenjna ljubiteljima sportsko-rekrativnih aktivnosti, koji kao alternativu imaju i mobilni telefon. Mnogi aktuelni modeli 'pametnih' satova ne mogu da zamene 'pametni' telefon u svim funkcijama, a neki su i nepraktični, jer se mora pritisnuti dugme da bi se videlo koliko je sati. tu je i problem baterije, odnosno relativno čestog punjenja. Iako i moj telefon ima neke od funkcija vezanih za fitness, mene zaista ne zanima koliko sam potrošio kalorija vozeći bicikl ili koliko sam koraka prešao, jer me jednostavno ne zanima. Verujem da isto važi i za mnoge druge.

Možda je neko već primetio da koristim navodnike u sintagmama 'pametni' telefon ili sat, što činim namerno. Pomenuti pridev smatram jeftinim marketinškim trikom, jer zaista nisam čuo za genijalni kompjuter, veleumnu mašinu za pranje veša niti za inteligentnu mikrotalasnu rernu. Uostalom, šta se tek može reći za egipatske piramide, engleski Stounhendž ili umetnost stare Grčke ili renesansnog doba?

Za kraj bih citirao sopstveni potpis na forumu Svet satova: Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
Volim kada brijanje predstavlja uživanje.

Offline VojvodaBojovic

• Doktor za brijanje
  • "Kakvo ti je brijanje, takav ti je i život"
    • Email
« Reply #91 on: March 21, 2019, 12:30:24 AM »
Po meni su smart satovi nešto što je bilo neminovno uz razvoj tehnologije i smart telefona, smatram da su veoma korisni ali nikako ne mogu da zamene mehaničke satove. Pametni sat je kao i pametni telefon, svake godine izlazi novi model i već za nekoliko godina postanu prevaziđeni i neupotrebljivi dok klasičan sat, bilo da košta 100 ili 100 000€ može da traje večno. Voleo bih da imam i pametni sat, ali ipak više cenim mehaničke.

Sent from my moto x4 using Tapatalk

Offline Neša

• Doktor za brijanje
« Reply #92 on: March 21, 2019, 01:06:23 AM »
Za ovo što si rekao za mehaničke satove imaš piće  :icon_beer:

Kad već govorimo o trajanju sata, moram da spomenem i jedan biser svoje kolekcije. U pitanju je Raketa 'televizorka', a evo i kako izgleda:

Fotografija je od pre 7-8 godina, pa je kvalitet zato nešto lošiji.

Ovaj satić sam hteo da kupim za delove, odnosno da bih imao nešto na čemu da vežbam sitnije popravke, a našao sam ga na zemunskom buvljaku. Prodavac je tražio 200 dinara, ali pošto sam imao 1170 (jedna crvena, ostatak sitniš), mrzelo ga je da vraća kusur i platio sam je 170. Sasvim slučajno sam je pokazao časovničaru kao dobar plen i spomenuo šta nameravam, a on je uzeo sat, pogledao ga i rekao: „Nemoj da ti pada na pamet da se učiš na ovom satu. Sasvim je ispravan i tačan.” Osim toga, sat je izuzetno precizan i ima minimalna odstupanja, tj. rame uz rame sa mnogo ozbiljnijim proizvođačima. Naravno, ovo ne znači da su svi satovi ovog proizvođača takvi, mana svakako imaju, ali meni se zalomio primerak koji je izuzetno precizan a koštao je koliko dva jeftinija sladoleda.

Moram da priznam da se trudim da budem pametniji od 'pametnih' telefona, a premda svakako mogu da kupim neki savremeniji model, moram priznati da je moj telefon star pet godina i dva meseca, a i dalje je živ i zdrav. Namerno sam izbegavao da mu ažuriram softver, čuvao sam ga od oštećenja, a aplikacije koje su mi potrebne i dalje rade, dok mi je čak i kamera sasvim dovoljna. Naprosto, ne želim da vlasniku i kancelarijskim bizMis smrdibubama koji primaju masnu lovu dajem dobrovoljni prilog za zlatnu WC šolju koja masira mošnice, briše guzu i svira betovena na uvce, već samo da njihov proizvod iskoristim maksimalno i da izvučem svaki dinar koji je za njega plaćen. Za mene je i taj 'pametni' telefon isto što i pegla, šporet ili mašina za veš. Kad za iste pare koje sam tada platio izmisle 'pametni' telefon koji će da mi kuva kafu, pegla veš ili usisava tepihe, onda možemo da razgovaramo o novom modelu. Dok se to ne desi ili dok se ne raspadne neću ni razmišljati o novom modelu.

Offline macak No1

• Majstor brijanja
« Reply #93 on: March 21, 2019, 06:56:08 PM »
Smart watch nije sat, tu stvar samo tako nazivaju jer na displeju izmedju ostalog pokazuje i vrijeme.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline macak No1

• Majstor brijanja
« Reply #94 on: March 21, 2019, 06:57:35 PM »
Isto kao i sat koji je ugradjen u rernu, meni je to isto.
Uostalom, kolega Nesa je sve vec lijepo objasnio.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline markofill

• Majstor brijanja
    • Email
« Reply #95 on: March 21, 2019, 11:01:59 PM »
Pametni satovi su kao električni automobili.. jednog dana će svi voziti na vodonik ili ko zna šta, dok ćemo klasike voziti vikendom

Послато са Phone уз помоћ Тапатока

Offline Kibo

• Veliki Majstor brijanja
    • Email
« Reply #96 on: April 05, 2019, 07:39:54 PM »
Кад успомена од ђеда поново засија, након 32 године.

Poslato sa JSN-L21 uz pomoć Tapatoka

Offline Neša

• Doktor za brijanje
« Reply #97 on: April 05, 2019, 07:49:55 PM »
Sat je lepo očuvan, a zaista lepo izgleda i sada posle toliko godina. Što se tiče mehanizma, nekada se govorilo da nešto što odlično funckioniše radi kao Doxa. Ukratko, mehanizam je uz malo pažnje praktično neuništiv i veoma precizan.

The following users thanked this post: Kibo

Offline Kibo

• Veliki Majstor brijanja
    • Email
« Reply #98 on: April 05, 2019, 08:00:17 PM »
Код мене је 32 године, не знам тачно колико је стар. Ако неко зна колико су стари ови модели, нека каже...

Offline nuur

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
  • Ким Џонг НУУР
« Reply #99 on: April 06, 2019, 11:47:09 AM »
Нешо, HMT марка. Сад видех на Ибеју неке моделе и разболео сам се опет.
Да ли је то благо Индије? До 15 долара са доставом из Индије, механички сатови у пилотском стилу. Је л немогуће?
''Нека. Волим да имам на стању.'' - Мобајк

Offline Neša

• Doktor za brijanje
« Reply #100 on: April 06, 2019, 02:03:35 PM »
Код мене је 32 године, не знам тачно колико је стар. Ако неко зна колико су стари ови модели, нека каже...

Bilo je dosta sličnih modela, ali na prvu loptu mi deluje kao da je iz druge polovine šezdesetih ili početka sedamdesetih, mada se mogao kupiti i kasnije. Kod nas su bili relativno popularni i lako dostupni, pa su se mogli naći u mnogim prodavnicama, a dosta firmi ih je kupovalo za svoje zaposlene i poklanjalo ih povodom nekh jubileja.

The following users thanked this post: Kibo

Offline Neša

• Doktor za brijanje
« Reply #101 on: April 06, 2019, 02:14:50 PM »
Нешо, HMT марка. Сад видех на Ибеју неке моделе и разболео сам се опет.
Да ли је то благо Индије? До 15 долара са доставом из Индије, механички сатови у пилотском стилу. Је л немогуће?

Ovde ima rizika. Naime, fabrika HMT je nedavno zatvorena, a evo i nekoliko reči o tome:
https://www.thehindu.com/news/cities/bangalore/Clock-stops-ticking-at-HMT/article14213394.ece?homepage=true

Iako je HMT bio poznati 'narodni' proizvođač satova, kupovina je bila i ostala mačka u džaku. Koliko sam ranije viđao po internetu, kvalitet je umeo da im varira, a kod nas su problem delovi. Ovo što se sada prodaje na internetu mogu da budu preostali primerci koji još nisu prodati, ali mogu biti i frankeni - satovi sastavljeni od više drugih primeraka. Ne razumem se u satove ovog proizvođača pa ne mogu da presudim, ali svakako da i tu postoji mogućnost da ne dobiješ ono što si tražio. Ukoliko je sat nošen, a još i loše dihtuje, uzled klime u Indiji je moguće da je mehanizam već načet. U pitanju je velika zemlja, pa je moguće da je sat nošen tamo gde ima dosta vlage i monsuna, pustinjskog peska i slično. Jeste da su jeftini i da se može pogoditi dobar primerak, ali rizik ipak postoji.

Offline nuur

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
  • Ким Џонг НУУР
« Reply #102 on: April 11, 2019, 05:18:18 PM »
 :-* :-* :-* :-* :-*

''Нека. Волим да имам на стању.'' - Мобајк

Offline inemet

• Administrator
  • Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #103 on: April 15, 2019, 02:21:59 PM »
Našao sam ovaj sat u nekoj staroj fioci. Da li se isplati restauracija? Ko to radi?

Sent from my GEM MICROMATIC

Offline Neša

• Doktor za brijanje
« Reply #104 on: April 15, 2019, 08:21:35 PM »
Mislim da će moći da se odradi restauracija. Ako pitaš za časovničara, evo dve preporuke.

Ukoliko su podaci i dalje aktuelni, evo podataka za najboljeg časovničara u Novom Sadu, a preporučju ga svi članovi foruma Svet satova iz NS i okoline:
Damir Simović, Bulevar Cara Lazara 39, 21000 Novi Sad, Srbija
Tel.: +381 21 636 3831
Mob.: +381 64 1171 788

Ukoliko čovek to ne radi, evo linka za servis Kostić-Dojčinović iz Beograda gde mi je sasvim lepo sređena jedna stara ručna Omega (porodično nasledstvo) koja i danas lepo kucka: http://www.casovnicar.rs/

Na linku ćeš videti podatke za kontakt, a ukoliko se dopisujete mailom, mislim da će časovničar tražiti bolje slike brojčanika i mehanizma u makro-modu. Ja sam za svoju Omegu platio 100 evra, a u uslugu je ulazila zamena brojčanika (najskuplja stavka, šalje se u inostranstvo i čeka se oko mesec dana), kompletno čišćenje, podmazivanje i servis mehanizma, poliranje i još neke kozmetičke sitnice.

Na osnovu slike ne vidim da li ti je brojčanik požuteo ili samo ima žuto staklo (ili oba), dok mehanizam slabo vidim. Ovako na prvu loptu deluje očuvano i na njemu ne vidim tragove korozije, što je dobro. To što kućište deluje malo izudarano nije strašno, a sasvim je normalno da se tragovi upotrebe vide. Ukoliko dobro vidim, brojčanik ima neke manje fleke, što može da znači da je do njega prodrla voda. Ove fleke se ne ne skidaju baš lako, javljaju se na starim satovima, ali možda ćeš i imati sreće.

Evo slike još jednog sata koji je urađen u servisu Kostić-Dojčinović, a u pitanju je Seiko: http://www.svetsatova.com/forum/f121/ne%C5%A1-san-his-seiko-ninja-squad-%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%89-%D0%9D%D0%B5%D1%88%D0%B0-%D0%B8-%D0%B5%D0%B3%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F-%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F-%D1%81%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0-i-ostali-satovi-4802-4.html#post51872

Post je na vrhu strane, a broj mu je #31 ukoliko se prikaz razlikuje.

Na tvom mestu bih kontaktirao oba servisa za mišljenje, a posle detaljnog pregleda majstori će ti reći cenu restauracije, ali i stepen do koga mogu da mu povrate stari sjaj. U nekim slučajevima je nemoguće povratiti izgled sata da bude 100% kao onda kada je bio nov, ali ne tvrdim da je to i ovde slučaj.

Što se tiče isplativosti, naveo sam da sam platio 100 evra za ručnu Omegu, a nije mi bilo žao da toliko platim za dobro urađen posao. Naravno, isplativost zavisi od ličnog stava prema satu, a ako je u pitanju porodična uspomena, mislim da je svakako OK uraditi restauraciju.

Najnovije:

Users Online
Users: 3
Guests: 21
Total: 24