Author Topic: jeftini brijači - kad je jeftino skupo  (Read 2536 times)

Offline Duskos

• Veliki Majstor brijanja
jeftini brijači - kad je jeftino skupo
« on: January 26, 2019, 11:27:33 PM »
Ovaj post je rezultat nostalgije i nakupljenog iskustva  :smiley:

Prije neki dan sam podlegao nostalgiji i izvukao iz kutije svoj „prvi“ brijač. Pod „prvi“ mislim na brijač kojim sam se vratio klasičnom brijanju. Prije skoro već 10 god. kupio sam jedan kineski brijač na trafici i za njega platio 2,50€ (začudo se toga vrlo jasno sjećam). Prosto tada nisam ni znao za ovaj čaroban svijet wet shavinga.
Pitao sam se koliko sve godine i svi brijači koje sam isprobao mogu da promijene doživljaj brijanja sa njim, danas nakon svega što sam prošao brijačkim stazama i bogazama. Kako već biva, jedno je povuklo drugo i  odlučio sam se na eksperiment : da uzmem najeftinije od svega što imam i da vidim kakvo ću brijanje dobiti. Rečeno - učinjeno. Dobijen je sledeći SOTD:

- Brijač – No name made in China 2,50€
- Četka - Maggard 12$
- Krema – Lea 2,50€
- Aftershave – Maraska Rum (objasniću negdje zašto ovaj sastojak koji većina domaćica ima  može biti vrlo, vrlo zahvalan afetrshave)
- Balzam – Proraso Bijeli
- Nožić – Gillette platinum
Sad ovdje pojam „jeftino“ nekom možda i nije baš adekvatan, ali ja vjerujem da je „jeftino“ zaista subjektivna kategorija. Elem, sem četke možda, teško da ima iole kvalitetnih komponenti koje su baš značajno jeftinije od korišćenih.
Dobijeno je jedno kvalitetno brijanje u tri prelaza: bez tačkica, cut-ova, iritacije i sl. E sad, reklo bi se: „pa šta onda imaš 30 brijača kod sebe i svu silu drugog inventara“. I možda je tu trebalo očekivati modifikovanu pjesmu „Fap mašine“ legendarne navijačke grupe Nikšićkog FK Čelik: „Sve rasprodaj ostavi Kineza“ . Ma jok,  prije bih rekao da priča ide u malo južnijem pravcu.
Elem, ko što rekoh na početku mogu reći da u Wet shaving imam već dosta iskustva sa nekih 3-4 god prekida, pa maltene 20 godina. Za to vrijeme savladaš neke stvari. Hardver je samo alatka u rukama onoga koji mora znati kako se on adekvatno koristi. U ovom slučaju od starta sam bio načisto: ispoštovaću najvažnije postulate do detalja
- obavi pripremu,
- polako i temeljno, bez žurbe
- dosta pjene,
- bez pritiskanja i popravki  „na suvo“
Takođe potrebno je osjetiti nožić, registrovati kako „leži“ na dlaci, odnosno korigovati ugao da ono dobije maksimalnu lakoću pri sječenju.
I tu sada dolazimo na minsko polje jeftinih brijača. Već tokom prvog prelaza sam „uočio jadac“ pogledao malo safety bar vidi šta treba i nastavio sa pažljivim korigovanjem kretanja brijača. Na samom početku sam bio uskraćen za jedno temeljno zadovoljstvo pravog Wet shavinga- opuštenost. Sa svim godinama „ulomio sam ruku“ i mogu da i sa najagresivnijim brijačima „radim“ opušteno i rutinirano. Medjutim, ovdje je pažnja morala biti uključena 1000% ugao, pritisak, sve, a preko toga i kalkulisanje krivog safety bara. Odmah je to kod mene bio strahovit minus. Minus koji je Muele R41 zanavijek stavio na margine mog brijačkog života.
Ni trunke onog zadovoljstva da uživaš u tome kako brijač klizi, u feedbacku (koga by the way maltene i nema), u onom osjećaju kada koža ostaje glatka posle čistog prelaza nožića. Po meni, već je dosta skupo plaćena cijena, budući da brijanje doživljavam kao jedno od zadovoljstava koja sam sebi ostavio na popriličo kratkom spisku.
Šta je razlog ovome? E tu dolazimo do jednog od glavnih izazivača ove moje (možete slobodno opravdano prigovoriti predugačke) priče .
Kada sam položio baseplate na ravnu površinu slika je bila ovakva.

Odmah može da se vidi koliko se safety bar proporcionalno odiže od podloge kako ide prema kraju.Šta mislite kako ovo utiče na brijanje?
Zatim sam za poređenje stavio baseplate od Tek Fat handle flat bottomed. Slika govori više od riječi.

Vidite koliko je baseplate star 60 i kusur godina besprekorno prav. Tu leži jadac, baš tu se žito odvaja pd kukolja i zato sa ovakvim base plate-om (mislim na kineza) morate da se mučite da bi dobili kvalitetno brijanje. Većina najjeftinijih brijača ima ovaj problem. KONTROLA KVALITETA NE POSTOJI. 99% safety barova ima odstupanje. Takođe ni top cap ne leži isto cijelom dužinom. Rezultat - vibracije nastale time što nožić nije ravnomjerno"pritisnut" pretavaraju brijanje u horor.
Jednostavno, sa ovakvim brijačima potrebno je mnooooooooo iskustva i znanja da bi dobili pristojno brijanje. Naglašavam PRISTOJNO. Baš ovakvi su brijači razlog što je dosta ljudi odmah odustalo od wet shaving-a.

Prvenstveno govorim svoje mišljenje (naglašavam: svoje lično mišljenje) novijim članovima i onima koji kreću na najčarobniji korak brijačkog puta- kupovinu prvog brijača u pokušaju da im to iskustvo malo olakšam:
Kad već uzmete ovakvu robu, a i DE brijač uopšte, položite baseplate na ravnu površinu, i vodite računa ako je baseplate iskrivljen. Tada polako, ako je iskrivljena samo jedna strana koristite ga kao Single edge. Možete na pola okrenuti nožić. Ako su obije krive, koristite manje krivu stranu i vodite računa pogotovu kod izbrijavanja. Koristite bukvalno pola širine brijača.  I naravno ovakvu alatku što prije zamijenite drugom- ispravnom  i bezbjedno uništite.
Pri kraju, moja konačna preporuka: znam da se nema para, da živimo gdje i kako živimo, ali, preskočite najjeftinije brijače.  Za 15-20 € možete uzeti brijač besprekornog baseplate-a. (al' sam najeb'o posle ove izjave). Izbjegavajte brijače izrazito tanke ploče, čak i kod klasika krajnje  pažljivo provjerite baseplate. Pazite kako odlažete brijač. Vodite računa da ne pada, jer iznenadili biste se kako je lako oštetiti baseplate.
Zašto sav taj trud? Pa vjerujem da ima još ljudi kojima je brijanje isto što i meni: jedno od rijetkih istinskih zadovoljstava koja su samo naša, MUŠKA. Zar ono nije vrijedno bar skromnog ulaganja? Ostavljam svakome odgovor naslobodnu ocjenu.
E sad zašto sam sve ovo napisao što no reče Lane Gutović. Pa ne može da škodi  :D

The following users thanked this post: Ki30, Limoozina, Shavenovich, Jack Bauer, Babadzonka, michurin

Offline Shavenovich

• Doktor za brijanje
  • shave is meditation,not iritation
    • Email
Re: jeftini brijači - kad je jeftino skupo
« Reply #1 on: January 27, 2019, 04:39:25 PM »
Dusko volio sam te kao brata,ali sad kad sam saznao da si fapovac (navijaci celika) ne znam imamo li ista vise da pricamo...Spakovat cu djecu,carape i lino keks i oticicu bijeli svijet jer ovdje vise nemam sta da trazim 😂😂😂 p.s.navijac sutjeske...

Sad salu na stranu ovu temu smatram izuzetno korisnom temom pa bih PREDLOZIO (ne naredio kao sto ne mogu) zaduzenom da je stavi na pocetnu stranu foruma  :D Ipak kao sto kazes zivimo dje zivimo i plate su kakve takve sta da se radi ali to ne znaci da ne mozemo da priustimo sebi luxuzni jutarnji ritual ! Luxuzni u smislu da izadjemo srecni iz kupatila,dobro izbrijani i bez iritacija.Ja sam odlikas klasike kao sto vecina zna,isto tako kako volim vintage brijace tako volim i sapune koji su kako bi NUUR rekao narodski ! Malo para puno duha zar ne ? Ok.Napisat cu spisak sta ja imam od pomenute i zasto volim istu  ;) ^-^

Gillette Knack-> Nabavljam ga za 4 eura komad,u dobrom i vrlodobrom stanju ali bez kutije (imam 1 sa kutijom u mint stanju  ;) ).Brijac je idealan za svaki dan,blag osim ako nije Njemacke proizvodnje mada je i tad mozda za svaki dan ako se stavi nozic tipa astra! Brijac je takodje veoma korektan i prilagodjava se svacijoj kozi i bradi.Oprasta tehniku ali garancija jeste da ce vlasnik iz kapatila izac bbs obrijan,ovo sam napomenuo jer dosta ljudi smatra da blagi brijaci ne mogu da obriju kako treba ,,pa gospodo malo ste se zajebali" (citaj moj post o Kirby).Kvalitet izrade je odlican dok je kvalitet oplate ok ne najbolji,ne vrlodobsr ali sasvim ok.Bonus brijaca jeste sto ima drsku oblika korneta za sladoled pa moze da se prilagodi svacijoj saci a cak je odlican i za brijanje vugla ! Takodje sto sam zaboravio da napomenem jeste da ovo nije brijac samo za svaki dan,bez problema cete skinut i bradu od 3 mozda i 4 dana sa njim ali tu bih pojacao pripremu brijanja i eventualno stavio neki ostriji nozic tipa perma sharp,PSI i slicno ! A i sam brijac je veoma dostupan na oglasima,a po svjedocenjima drugih kolega kazu da se moze cak nac i na pijacu ako se malo bolje potrazi  ^-^

Gillette Tech-> Odje necu govorit o flat bottom techu,golden techu,French Setu i slicnom vec o obicnom techu tipa ball end (aluminijski i full bakarni) i americkom techu koji se mogu naci od 7,8-15 eura/dolara u korektnom stanju osim opalte ali opet sve zavisi od oglasa i prodavca! Skoncentrisimo se na to da je najbitnije da je safety bar prav i da nema pukotina na ,,šini" istog ili navoja kape !!! Znaci takvi tech se moze nac kao sto sam rekao za 7,8-15 eura/dolara sa sve shippingom ili kao sto je bio nerijedak slucaj preko naseg dragog foruma  ^-^ Brijac brije izvanredno ! Jako egikasan a opet jako blag,svaki tech koji izaberete (imam 7 razlicitih proizvodjaca i modela pa imam pravo na svoju ruku da kazem) guta aman sve nozice/zilete,svaki prasta tehniku i kozu ostavlja zdravom,svjezom i izuzetno izbrijanom pa bilo male korekcije ili ne ! Jako je udoban kako na li u tako i u saci pogotovo fat handle koji ja licno preferiram  :D ali i ball end nije nista daleko od toga.Za 15 eura mozda i najbolja investicija !!!

Gillette slim twist-> Sve isto sto sam rekao i za knack,osim cijene ja ih nabavljam za 5 eura po komadu takodje bez kutije a takodje je drugacija drska brijaca pa je mozda bolja za ljude sa vecom sakom a ne suprotno.Zaista odlican brijac vjerujte mi !

Yuma-> Stigli smo do brijaca koji kosta 70,80 centi a sa kutijom mozda 1,5 euro ili 2 nebitno.Odlican brijac sa debelom manom koju cu kasnije da naglasim,puno prasta tehniku i jako je efikasan ! Ja imam 2 i zelim da se zahvalim djeneralu NUURU koji mi ih je poklonio,hvala NUUR!!! E sad imam 2 i oba su blaga ali sam cuo od pojedinih da zna da bude i agresivan,predpostavljam da je u pitanju kontrola kvaliteta serija,a sigurno i to kako ih odrzavate! Upamtite brijac nije od ceika on je od mekog metalw mesinga ili aluminijuma i jako se lako krivi i lomi ako je izlozen padovima,silnim odlaganjem na odredjeno mjesto i slicnoj ,,ficizi trenja".

Schick G model/type-> ovaj brijac moze da se nadje od 10 eura sa shippingom pa sve do 17,20 u sasvim korektnom stanju,poklonio sam jedan kolegi Giletu i on je odusevljen.Jako ponavljam jako je efikasan,malo agresivan za moj ukus ali za svaki 2 dan odlican ma vrhunski sto kazu  :D :D :D Pradta li tehniku pa tu i tamo treba jedno 5 dana staza iliti iskustva a onda ste mirni kao mala lasts u gnijezdu  ^-^ Drska je mala a debeljuckasta i meni to licno prija jako je zahvalna za brze pa i spore manipulacije istim ! Takodje ovo je brijwc broj 1 za moju vugla  8) Zileti tipa personna sa counnaghtshaving-a kostaju oko 6£ iliti 7 eura a traju po 15-20 brijanja ali ajde da racunamo 15 OK? 15 brijanja puta 20 zileta jeste 300 brijanja sto znaci da vam za 1 godinu trebaju 2 kutije (14 eura) i plus ostane za sledecu ! Dok DE zileti traju od 3-5 brijanja sve zavisi od proizvodjaca istih,ako je 3 brijanja a kutija kosta 50 centi  onda vam za mjesec dana trebaju 2 kutije tj. 1 euro a za 12 mjeseci 12 eura sto znaci da je ekonomicniji od injectora za 2 eura ali da li je bolji ? Odmah cu vam rec nije,bar ja,Gile i kolega Ilija odnosno MacakNO#1 tvrdimo da nas injector bolje obrije od pojedinjenih DE brijaca sa bilo kojimziletom i debeli benefit jeste sto koza ne pecka tokom znoja pa je za ljeto ili trening idealan izbor slobodno mogu da kazem najbolji!!!Pa ti vidji sto ces  8)

Schick model/type L-> isto vazi sve sto vazi i za G model/type osim sto je idealan za svaki ali bas svaki dan jer je blazi a isto max.efikasan i kosta od prilike isto 14-15 eura do duse pa za 10 ga rijetko kad ima osim ako je u pitanju neka aukcija  ^-^
P.S.NUUR zna zasto  8) i pitajte NUURA on je meni i Giletu prodao fantasticne injectore za male pare a da su bili nedje drugo platili bi ih sigurno 3 puta vise ako ne i 4!Ljudi su grubi NUUR je blag 😂

Sto se sapuna tice:

Palmira-> izuzetna klizavost ali extremno izuzetna ! Dok joj protekcija nije bolja strana ali daleko od toga da je losa  :D

Vreto i Dendi -> vrh vrhova po svim pitanjima mogu da se takmice sa sapunima od 20 pa i 30 eura  8)

Lea krema-> 2,5 eura a najbolja protekcija koju sam dozivio i od sapuna i od kreme,izuzetno dobsr post shave,opusta dlaku veoma dobro,i pjena se pravi izuzetno izuzetno lako ! A traje li traje  ;)

Eto nadam se da sam bio od pomoci,nisam sceo da pisem o ziletima i aftershave jer je to vise subjektiva stvar kao i sve ostalo,ali ovo sto sam napisao vam je provjereno 1/1  ;) ;) ;)

The following users thanked this post: Babadzonka

Offline Shavenovich

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #2 on: January 27, 2019, 04:47:38 PM »
primjera radi  8) Jedino neka druga cetka da je u pitanju (rubberset 400 sa shavemac 2 band silvertip cvorom ali sam je makao da bih ispunio uslove kacenja slike)  a naravno mogu da se nadju,pogotovo magardove sintetike  :D

Offline zare

• Veliki Majstor brijanja
« Reply #3 on: January 27, 2019, 05:44:51 PM »
Shavenovicu svaka cast na iscrpnom "testu" jeftinih brijaca. Dusu dalo za pocetnika bez iskustva ;).

Moram da se slozim za aluminijumski Tech, to brije tako dobro da to nije normalno  ;). Efikasno a blago tako da od svih brijaca koje sam probao (a nisam mnogo) ni jedan ne moze da ga zameni. Cak ni cuveni Slim i Crna Lepotica za mene nisu bolji od njega.

Imam nemacki Slim Twist tako da mi bas ne odgovara za svaki dan (naletece Englez negde kad-tad) a Yuma mi je razocaranje u smislu da od 3 ili 4 probana komada imam 3 razlicita osecaja pri brijanju. Cista lutrija kakav ces komad da ubodes.

Ne znam gde nalazis Knack i Slim Twist po tim cenama ali kod nas po oglasima ih retko ima ispod 10-tak evra. Pa kada pricamo o "jeftinim" brijacima i nije neka razlika izmedju 10 i 20 evra tako da se izbor prilicno povecava sa vecom cifrom.

The following users thanked this post: Shavenovich

Offline Shavenovich

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #4 on: January 27, 2019, 06:26:18 PM »
Shavenovicu svaka cast na iscrpnom "testu" jeftinih brijaca. Dusu dalo za pocetnika bez iskustva ;).

Moram da se slozim za aluminijumski Tech, to brije tako dobro da to nije normalno  ;). Efikasno a blago tako da od svih brijaca koje sam probao (a nisam mnogo) ni jedan ne moze da ga zameni. Cak ni cuveni Slim i Crna Lepotica za mene nisu bolji od njega.

Imam nemacki Slim Twist tako da mi bas ne odgovara za svaki dan (naletece Englez negde kad-tad) a Yuma mi je razocaranje u smislu da od 3 ili 4 probana komada imam 3 razlicita osecaja pri brijanju. Cista lutrija kakav ces komad da ubodes.

Ne znam gde nalazis Knack i Slim Twist po tim cenama ali kod nas po oglasima ih retko ima ispod 10-tak evra. Pa kada pricamo o "jeftinim" brijacima i nije neka razlika izmedju 10 i 20 evra tako da se izbor prilicno povecava sa vecom cifrom.
Hvala Zare Care  :D vjeruj mi nijesam se icrpio kad nekome to znaci meni je osobito drago da pomognem :D,stvarno hvala belika na komplimentima !!!To je to,mana yume jeste ta sto je apsolutna lutrija do cega je to ne znam vjerovatno ta provjera kvaliteta koja varira izmedju serija,knackove i slim twistove uzimam preko prijatelja iz Francuske (mi Crnogorci osim onog najruznijeg tj. organizovanog kriminala imamoi ljepsu stranu kojoj sam ja posvijecen a to je organizovani Brijonal 😂).Meni se takodje tech mnogo vise svidja on blsck beauty i slima  :D naravno slim ima svoje prednosti kao podesivi brijac kome ce se nekima mnogo vise svidjeti ali ja licno vise volim tech  :D
I to sto kazes izmejdju 10-20 eura nije neka razlika pogotov ako uzmemo ucobzir da ce ta ista masinica/brijac brijat i nase unuke  ;) evo knack od mog djeda me brijao 2 godine bez zamjene i jednog drugog a dan danas ga uzimam i sta reci jednostavno cudo od brijaca  :D

Offline markofill

• Majstor brijanja
    • Email
« Reply #5 on: January 28, 2019, 02:20:29 AM »
Vrlo koristan tekst za početnike... Pogotovo za nas iz Pirota.. znate onaj.. šta radi Piroćanac sa starim žiletma?? Pa brije se....

Послато са Razer Phone уз помоћ Тапатока

The following users thanked this post: nuur

Offline Shavenovich

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #6 on: January 28, 2019, 04:39:56 AM »
Vrlo koristan tekst za početnike... Pogotovo za nas iz Pirota.. znate onaj.. šta radi Piroćanac sa starim žiletma?? Pa brije se....

Послато са Razer Phone уз помоћ Тапатока
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 vrhunski !

Offline djepeto

• Majstor brijanja
« Reply #7 on: February 16, 2019, 02:01:22 PM »
Mem koji posedujem ima krivu bazu glave, bas kao gore na slikama. Ipak sa brijem ponekad s njim. U zadnje vreme, posto me to nervira, skinem bazu pa vezbam brijanje bez branika.

Najnovije:

Users Online
Users: 4
Guests: 66
Total: 70