Author Topic: Rotacija zileta  (Read 1129 times)

Offline YUGO BOSS

• Doktor za brijanje
    • Email
Rotacija zileta
« on: July 06, 2019, 09:46:49 PM »
Sticajajem okolnosti malo sam zapustio forum 🙂 Upao sam u neku kolitecinu sa priborom ali nadam se da ce to uskoro da se promeni 🙂
U poslednje vreme stavim jednu polutku u shavetu, jedan zilet u ATT i brijem se dok se be istrosi(mislim uvek bacim zilet u nekom trenutku pre nego sto se stvarno istupi do kraja). Naravno posle svakog brijanja operem i osusim zilet
Koristim ostrije zilete i razmisljam da ubacim u rotaciju neke manje ostre. Jer nekad osecam da bi koza mogla malo da odmori a i ovako bih nekad malo da opustim ruku 🙂 Naravno uvek jurim BBS
Kako vi radite? I ima li neko savet za manje ostre zilete??

Offline michurin

• Veliki Majstor brijanja
    • Email
Re: Rotacija zileta
« Reply #1 on: July 08, 2019, 06:17:56 AM »
Sticajajem okolnosti malo sam zapustio forum 🙂 Upao sam u neku kolitecinu sa priborom ali nadam se da ce to uskoro da se promeni 🙂
U poslednje vreme stavim jednu polutku u shavetu, jedan zilet u ATT i brijem se dok se be istrosi(mislim uvek bacim zilet u nekom trenutku pre nego sto se stvarno istupi do kraja). Naravno posle svakog brijanja operem i osusim zilet
Koristim ostrije zilete i razmisljam da ubacim u rotaciju neke manje ostre. Jer nekad osecam da bi koza mogla malo da odmori a i ovako bih nekad malo da opustim ruku 🙂 Naravno uvek jurim BBS
Kako vi radite? I ima li neko savet za manje ostre zilete??

Prvo,
Zashto poshtovani kolega idete do samog kraja sa oshtrinom zhileta?Nije vredno truda.Kad pochne da gubi oshtrinu,on je spreman za bacanje (reciklazhu).Na taj nachin nemuchish ni sebe ni bradu.
Drugo,
Posle nekoliko brijanja,pochinje da se umanjuje i sama ugladjenost zhileta.Josh jedan povod da se ne ide do samog kraja.
Ja to ovako radim:Stavim novi zhilet,brijem se svaki drugi dan,za dve nedelje obrijem se negde oko 7 puta,to je po tri, tri i neshto brijanja sa svake strane zhileta,i posle toga bacim taj zhilet.Ma koliko bi oshtar,nemarim oko toga,jer koristim zhilete koje sam kupio jeftino na netu ili koje se kupuju na pijaci (jedna paklica sa pet zhileta koshta 20-25 denara).Ne vredi za 10 denara mesechno (ili negde oko 10 euro centi) poshto mesechno koristim dva zhileta, da muchim sebe i bradu.
E sad, savet za  manje oshtri zhileti.Nije sve u oshtrini,tu je i ugladjenost,ona zavrshna poliranost,ona maznocha,finocha  same ivice zhileta.Sve je to individualno,subjektivno.
Da ne bi sada ponavljao, ono shto je do sada vech napisano puno puta,  u prilogu su stranice sa usporednim testovima, i drugim korisnim informacijama.
https://www.refinedshave.com/razor-blade-sharpness-summary/
https://hairfreelife.com/the-sharpest-double-edged-razor-blades-top-to-bottom/
https://www.primandprep.com/best-safety-razor-blades/
https://www.theguysshavingclub.com/double-edge-razor-blades/#bestdoubleedgerazorblades-1
A man who works with his hands is a laborer; a man who works with his hands and his brain is a craftsman; but a man who works with his hands and his brain and his heart is an artist. ~Louis Nizer (1902–1994)

Offline adams

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #2 on: July 08, 2019, 10:33:24 AM »
Ја не бих узимао мање оштре жилете. Мислим да оптрина и даје предност бољем и пријатнијем бријању. Оно што је преко потребно је да жилет треба бити углађен.Нажалост морам рећи, да је у данашње време, време хипер продукције, мало добро углађених жилета због штедње на материјалу. Оптрина није толики проблем, данас су справе за оштрење и проверу ошотрине модерне, али се штеди на материјалу.
Тако да ја топло препоручујем Personnu (америчку), као и Fethaer. Међутим још топлије препоручујем vintage жилете. Они су,иако не оштрији од нових, свакако ђного углађенији од истих и  дуже трају од истих.

The following users thanked this post: YUGO BOSS

Offline YUGO BOSS

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #3 on: July 08, 2019, 02:41:14 PM »
Stavis nov i ostar zilet - i uz svu paznju bude par tackica koje se brzo zaustave . . .
Bar na mojoj kozi 🙂
Ne idem sa ziletima do kraja par brijanja i stavim novi 🙂 Ali prijatnije mi je drugo brijanje od prvog generalno
Definitivno cu ubaciti feather i personu pa cemo videti 😉

Offline Knackboy2000

• Iskusni brijač
  • **
    • Email
« Reply #4 on: July 08, 2019, 06:21:39 PM »
Moju preporuku za manje ostre (ali ne i tupe) a vrhunski ugladjene zilete imas za:
1.Rapira Platinum Lux
2.Gillette Silver Blue
3.Personnu (ja sam probao Izraelsku mada vecina tvrdi da je Americka nesto bolja a nju nisam jos probao)
4.Za 4 mjesto ti necu rec iz mog iskustva jer se meni taj zilet ne svija a to je Voshod,jednostavni mi ne ,,kida" odnosno sijece dlaku kako treba ne znam kako ne znam zasto,prica se da se taj teflonski sloj mora malo razradit odnosno potrosit ali cak ni tad nesto nisam zadovoljan,ali znam da trebas da probas jer nismo svi isti

Zao mi je sto nemam puno da ti preporucim jer ja koristim ostrije zilete poput perma sharp,feather,psi (sa vremena na vrijeme) i sputnik.Ali istina je da lice treba ds odmori sa vremena na vrijeme od ostrine

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Offline YUGO BOSS

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #5 on: July 09, 2019, 10:01:02 PM »
Danas brijanje sa gilette stailness u secanje na dedu :)
Ovo je mnogima najtuplji zilet ali moram reci da u shavetti i najtuplji moze da iznenadi
Sto mi se i desilo - razmidmsljao sam sve vreme o ziletu
Usput sam napravio i par gresaka - upravo zbog ocekivanja da je manje ostar :)
Sve u svemu mora da se pazi.
Uglavnom ubacujem ovu paklu i jednu perma sharpa pa cemo videti kako utice na kozu :)

Offline YUGO BOSS

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #6 on: August 17, 2019, 01:11:43 AM »
Danas upoznah brijacku legendu Cvela :)
Cim sam ga video sinulo mi kroz glavu da se 3 dana nisam brijao :)
Recimo da mi prija rotacija zileta mada sam izbacio i ATG u nekoj meri. Ono sto ostaje kao problem je sto pravim neke cudne greske. Npr. stainless zilet mi pruza ugodno brijanje ali se ne znam iz kog razloga recnem. Dok perma sarp mi moze napraviti iritaciju i grub je ali se ne posecem nikad . Def. me ceka testiranje jos zileta

Offline Игор В.

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #7 on: August 19, 2019, 05:31:02 PM »
Danas upoznah brijacku legendu Cvela :)
Cim sam ga video sinulo mi kroz glavu da se 3 dana nisam brijao :)
Recimo da mi prija rotacija zileta mada sam izbacio i ATG u nekoj meri. Ono sto ostaje kao problem je sto pravim neke cudne greske. Npr. stainless zilet mi pruza ugodno brijanje ali se ne znam iz kog razloga recnem. Dok perma sarp mi moze napraviti iritaciju i grub je ali se ne posecem nikad . Def. me ceka testiranje jos zileta
Ништа то није чудно, чисто да знаш. Чак, десиће ти се, вероватно, да ћеш након неког дужег периода користити исти жилет а резултат ће бити далеко бољи него раније.
Мене су тако изненадили неки примерци који су ми управо на почетку бивали превише интензивни за кожу а сада је то сасвим друга прича.
Мислим да је техника та која се рутином лагано мења на боље кроз време. АТГ и ја не радим, као што се ретко избријавам, а ББС уопште не јурим мада ми се некад и он заломи.
На почетку, иритације и ситних посекотина свугде, поготово на врату а сада готово да нема ни једних ни других.
Лака рука и све ради глава бријача (њена тежина), укратко је таква рецептура код мене.

Offline YUGO BOSS

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #8 on: August 19, 2019, 10:19:58 PM »
Neko moje zapazanje
Neki zileti imaju tendenciju zarivanja
Bar u mom slucaju
Silver blue mi je pre 3 godine napravio takav oziljak na obrazu da se pitam kako je to zaraslo :) Brijanje sa DE je maciji kasalj sad kad imam dobar brijac pre sam se I sa time povredjivao :)
A sto se tice problema sa zarivanjem zileta u kozu desavalo mi se sa silver blue pre pa sam izbacio zilet iz upotrebe I sad blago sa ovim stainless :) Sa ostalima nema problema mada koristim mozda jos 10ak vrsta... Pricam o shavetti

Offline Игор В.

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #9 on: August 19, 2019, 10:57:19 PM »
Онда занемари мој упис, шавету још нисам пробао, све се односило на ДЕ бријаче и употребу жилета у њима.
Извињавам се на забуни.

Najnovije:

Users Online
Users: 1
Guests: 27
Total: 28