Author Topic: EX Sovjetski brijački rekviziti  (Read 610 times)

Offline Duskos

• Veliki Majstor brijanja
EX Sovjetski brijački rekviziti
« on: May 15, 2020, 09:05:25 AM »
Dosta mi je zanimljivo dešavanje na brijačkoj sceni iza nekadašnje gvozdene zavjese, gdje  se u zadnjih nekoliko godina baš dešava mnogo toga zanimljivog. Kako sam došao u komunikaciju sa nekoliko krajnje ozbiljnih kolekcionara i brijadžija sa tih prostora oni su me malo uputili u tokove i bome nije da nije zanimljivo.
Priča počinje sa gospodinom iz Ukrajine:
Jurij Kravčenko (Yurii Kravchenko). Čovjek je u najkraćem umjetnik. Radi britve i Četke i radi ih na najvišem nivou.
Moj favorit je njegova 26 mm četka sa čvorom od jazavca i drškom od  fosilnog drveta, kosti i kljove mamuta.

Ukusi su, naravn, različiti, ali mene je ova četka kupila. Nadam se da će biti prilike da i ja možda kupim nju  :-*
Evo par britvi iz njegove radionice:

i nekoliko četki:

Slijedi tržište kojim ex SSSR polako počinje da ozbiljno dominira: drške za brijače. Doduše ne bilo kakve drške, već custom  drške sa visokim standarima izrade.
Firma koja je najdalje odskočila je definitivno Stork. Prije nekih 2-3 god na više foruma bili su predmet najstrašnije pljuvačine od strane konkurencije. Osjetili su izgleda tad gladne vukove i bili su u pravu. Sovjeti su krenuli sa nešto nižim cijenama i komadima od punog materijala i sada su u vrhu.
Stork je firma koja je stekla reputaciju koju više niko ne može da dovede u pitanje. Oni su sada High class brend. Ova Bjeloruska Firma (Strok na Bjeloruskom znači Roda, a Roda je simbol Bjelorusije) iz Minska radi drške od mesinga, čelika i titanijuma na kojima se šepure uglavnom Wolfmani, Timiellesi i drugi High end brijači.
Čelik:

Titanijum:

Mesing

Od skora rade i prelijepu četku na bazi Rubberset 400 sa drškom od titanijuma.

TI Bam iz Ribinska (rus. Рыбинск) je Ruska firma koja je za kratko vrijeme postala veoma poznata među brijadžijama širom svijeta. Maltene su duplo jefitniji od Storka i nije im bilo teško da okupiraju pažnju svih koji vole da dobiju maksimum za uložene pare. Rade sve: mesing čelik i titanijum.
ovo je jedan od titanijumskih modela

Bojeni titamijum :

Bronza:

Mesing:

Sledi još jedan umetnik za kraj: Rus Evgenij Košeljev (Evgeny Koshelev) iz Makušina. Radi Titanjumske drške i stvarno se ističe. rusdrunkbear  na Ebay cjenovno je iizmeđu Storka i Tibama ali radi tako da i najiybirljiviji zapadni potrošači pazare kod njega.

I za kraj epicenter dešavanja. Ruska firma Homelike Shaving iz Omska. https://homelikeshaving.ru/.

Tri modela:
Bajkal:

Start

I Tajga

The following users thanked this post: nuur, adams, hordak, Ki30, Limoozina, Babadzonka

Offline Игор В.

• Doktor za brijanje
    • Email
Re: EX Sovjetski brijački rekviziti
« Reply #1 on: May 15, 2020, 09:28:28 AM »
Као што си и на самом почетку објаве споменуо, ово су веома занимљиве информације и како видим сви они се баве нашим хобијем веома озбиљно.
Надам се да ће нам који допасти шака како би и у непосредном контакту добили утисак о њима.
Све похвале за отварање теме!

Offline milostdr

• Početnik
  • *
    • Email
« Reply #2 on: May 15, 2020, 10:52:50 AM »
Bravo Dule, stručno i temeljno objašnjeno kao i uvek sa tvoje strane. Slažem se sa Igoro i greje me nada da će nam pomenuti biti malo dostupniji. Za mene favorit je Taiga, koja je baš kao što kažeš vrlo vrlo slična Rex-u tj. Gibbs-u i Personi
Još jednom bravo za trud!

Послато са moto g(6) помоћу Тапатока

Offline Duskos

« Reply #3 on: May 15, 2020, 01:23:05 PM »
Hvala Drug,

ZA Tajgom na zapadu vlada izuzetno interesovnaje, već je u BST sekcijama po forumima potražnja. Jedan zapani kolega je ustvrdio da se radi o najkompletnijem DE Adjustable setu ikad. Radio je direktno poređenje sa Rexom i tvrdi da je Tajga uglađenija bez imalo gubitja učinkovitosti. Zasad su tvrdnje u pravcu da je uz vintage Personu micromatic (koja tek košta tri i po djavola i bukvalno je nemoguća za nabaviti), najbliži izvornom Gibsu.
Jedino što me (uspješno :-) ) drži da ne krenem u nabavku je čienjnica da imam Alu gibs koji fabrički ima metalnu dršku, čime je taj jedini problem uriginala u cjelosti riješen. Gibbs, L'essor le supreme
 i Walbush B5 predstavlju zaista drugi svemir u svijetu adjustable brijača.
« Last Edit: May 15, 2020, 04:05:06 PM by Duskos »

Offline pj3r

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #4 on: May 15, 2020, 08:25:53 PM »
Sjedi 5! Po običaju

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk

Offline Duskos

« Reply #5 on: May 16, 2020, 11:40:42 AM »
Hvala Druže :-) zao mi je sto nisam mogao da dođem do imena jednog brijača koji je urađen na foru Wolf mana i kažu da je izrada van pameti ali je ostao na maloserjskoj proizvodnji.

Offline SweeneyTodd

• Majstor brijanja
« Reply #6 on: May 16, 2020, 04:19:17 PM »
Meni je ovo aksesoar a ne oprema za brijanje
Zato ljudi treba da se zapitaju šta hoće od ta dva prilikom kupovine - lepo je sve ovo, ali je pre svega namenjeno ljudima koji ganjaju statusne simbole, kolekcionari su i/ili imaju viška para za bacanje

Offline ckvrlj

• Majstor brijanja
    • Email
« Reply #7 on: May 17, 2020, 10:47:11 AM »
Sjajno predstavljanje brijačkih rekvizita koji nam nisu mnogo poznati, hvala Duskos. Meni izuzetno zanimljiva sva tri brijača iz Homelike kuhinje, najviše Tajga ali ni druga dva ništa manje. Bilo bi veoma interesantno isprobati neki od njih.
« Last Edit: May 17, 2020, 10:57:57 AM by ckvrlj »

Offline yu-brijanje

• Majstor brijanja
« Reply #8 on: May 18, 2020, 11:27:18 PM »
Meni je ovo aksesoar a ne oprema za brijanje
Zato ljudi treba da se zapitaju šta hoće od ta dva prilikom kupovine - lepo je sve ovo, ali je pre svega namenjeno ljudima koji ganjaju statusne simbole, kolekcionari su i/ili imaju viška para za bacanje
To nije osobenost samo Rusije i ostalih ex sovjetskih republika, u današnje vreme su mahom svi kvalitetniji brijači u kategoriji skupih i ekskluzivnih proizvoda. Takvo stanje je pre svega posledica činjenice da se takvi brijači više ne proizvode masovno fabrički, kao što je SSSR imao Ideal, Konzul, Diplomat i ostale aparate koji su izlazili iz različitih Zavoda širom prve zemlje socijalizma :) danas je i ono što se proizvodi u Rusiji neka roba niže klase kad su brijači u pitanju. Pa i Gillette danas nema ništa od klasičnih brijača koje je pravio nekada osim najjednostavnijih mašinica za  azijsko i indijsko tržište. Svojevrsna altetnativa ovim skupim proizvodima stoga moze biti nalaženje dobro očuvanih ili čak nekorišćenih brijača, u ovom slučaju konkretno iz vremena SSSR-a. Već sam pisao da su Ideal podesivi brijači pravljeni u Sankt Peterburgu do 2003-4. i da se mnoštvo neotpakovanih primeraka može naći na ruskim sajtovima a povremeno i ebay i sličnim...

Najnovije:

Users Online
Users: 5
Guests: 31
Total: 36