Author Topic: Soluna brijači  (Read 6548 times)

Offline Astrotrain

• Početnik
  • *
    • Email
Soluna brijači
« on: August 22, 2010, 01:32:01 PM »
Prvo kao novi član želim sve da pozdravim!  
Moja situacija je sledeća: pre nekih petnaestak godina počeo sam da se brijem. Prvo Gillette Sensor Excel jedno 6-7 godina, a zatim razni električni brijači sve do danas, kada sam shvatio da ne želim više da trpim buku i polovične rezultate, ali da ne želim ni da me Gillette pljačka.
Pretražujući internet, naišao sam na ovaj sjajan forum sa obiljem korisnih informacija, ali vidim da svi spominju uglavnom Merkur i Gillette brijače, a kod mene u kući već bukvalno decenijama stoje dva brijača Soluna, za koje sam na internetu pročitao da su čehoslovačke proizvodnje.
Znate li išta o ovim brijačima? Da li valjaju? Napominjem da sam gledajući po internetu slike Merkur brijača ustanovio da su moji brijači po izgledu praktično identični sa ovim:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Merkur_heavy_duty_safety_razor.jpg

Jedino je moguće da postoji (ako postoji) neka razlika u materijalu, u smislu kvaliteta metala i sličnog, ali što se tiče modela kao modela, to je to.
Imate li sopstvena iskustva po ovom pitanju? Hvala!

« Last Edit: August 22, 2010, 01:38:28 PM by Astrotrain »

The following users thanked this post: mobajk

Offline inemet

• Administrator
  • Doktor za brijanje
    • Email
Re: Soluna brijači i malo o geometriji brijača
« Reply #1 on: August 24, 2010, 01:16:30 AM »
Dobro došao na SB forum  :D
Sada smo malo neaktivnil, ali leto je i (gledajući po sebi) slabo se "pale" kompjuteri i provodi vreme  na internetu.
Evo posle duže vremena  sedim  za kompom sveže obrijan sa Merkur slant-om, MEM silver platinium žiletim (našao u Idei danas 54 din. , pa da ih probam - nisu loši t,j, bolji od onih starih u plavoj kutiji, mada je brada stara 2-3-dana, tako da konačan sud mogu reći malo kasnije), Tabac sapunom i Tabaco After shave.
Zainteresovao si me sa ovim brijačima i na osnovu slike koji si poslao trebali bi da su kopija najprodavanijeg Merkurovog DE brijace 34c (ili Merkur HD)
Njegove dimenzije su:
dužina: 80 mm
težina: 80 g
ali da bi ga potpuno uporedio sa nrp. HD-om potrebno je videti kakva mu je geometrija:
gap - otvorenost sečiva
span - rastojanje od bara
exposure - izloženost
angle - ugao
i sl.

evo slike koja to sve ilustruje :

a na ovom linku je sjajan tekst sa B&B u kome se nalazi i tabela sa merama većine poznatih brijača:

Double-Edged Safety Razors Ranked by Aggressiveness

Ono što me najviše interesuje je da li si probao te brijače i kakvi su  :D
i ako može neka slika (možeš da koristiš galeriju na forumu : Uputstvo za korišćenje galerija na SB forumu)

Napiši nam svoje utiske

Pozdrav

Offline Astrotrain

• Početnik
  • *
    • Email
Re: Soluna brijači
« Reply #2 on: May 05, 2011, 05:45:52 PM »
    Evo me ponovo posle dugo vremena. Biću iskren pa neću reći kako se nisam javljao jer sam imao mnogo posla, već sam imao tako "nezaboravan" susret sa mojim Soluna brijačima, da sam poželeo samo da sve zaboravim što pre, bar na neko vreme.  :D
   Sada sam spreman da opet probam sa klasičnim brijanjem, ali ovoga puta ću prvo neko vreme koristiti moj stari Gillette Sensor Excel, dok mi se koža ne navikne opet na žilet. Koristim elektriku sigurno već 7-8 godina, tako da je verovatno potrebno postepeno prilagođavanje, kao kada sam svojevremeno prelazio na brijanje električnim aparatom.
   Što se samih Soluna brijača tiče ,imam ih dva, jedan u "srebrnoj" a drugi u "zlatnoj" varijanti.
   Sliku "zlatne" varijante možete videti ovde : 
   http://badgerandblade.com/vb/showthread.php?t=175458
a "srebrna" varijanta je slična samo što umesto "česljaste" donje pločice glave, ima "onu sa otvorima". 
   Nadam se da ću ovoga puta imati više pameti i strpljenja sa klasičnim brijanjem, jer mislim da vredi. Naravno, javiću kako napredujem. Pozdrav!  :)   

Offline Darmarko

• Veliki Majstor brijanja
    • Email
« Reply #3 on: May 05, 2011, 07:00:38 PM »
Lepo je što nisi odustao od ideje da se vratiš klasičnom brijanju
Budi strpljiv, i uporan
Siguran sam da se nećeš pokajati
No pain, no gain

Offline inemet

• Administrator
  • Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #4 on: May 05, 2011, 07:06:23 PM »
Uf, možeš li nam opisati tvoje neprijatno iskustvo.
I to je korisno za pročitati koliko i pohvale

Offline bela plomba

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #5 on: May 06, 2016, 03:57:45 PM »
Da ne otvaram novu temu o Soluna brijacima, predstavicu svoju "opremu" ovde. :D
Ovaj brijac je moj deda dobio na poklon jos davne 70 i neke iz Engleske i koristio ga je maltene svaki dan. Nakon njegove smrti, pre bezmalo 5 godina, baka pokloni brijac meni u nadi da cu mozda da nastavim da ga koristim, medjutim iz nekog straha prema brijacima, tadasnjeg neiskustva sta li,
odlucim se da ga sacuvam kao uspomenu na dedu. Ali pre neki dan, setim se dede i brijaca, i na nagovor jednog kolege odlucim se da probam. Odusevio sam se preciznoscu i lakocom brijanja brijacem, iako sam se prvi put deljao skoro 20 minuta dok sam skapirao tehniku, rezultat je bio odlican, nema crvenila, nema iritacije i losion ne pece posle brijanja. Odlucio sam da nastavim da se brijem Solunom, za pocetak sam iskoristio penu iz konzerve i neke neotpakovane svedske zilete koje sam nasao u priboru, ali cu kupiti i sapun i neku malo kvalitetniju cetku. :)
Toliko od mene za sada, evo par slika.

The following users thanked this post: mobajk

Offline inemet

• Administrator
  • Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #6 on: May 06, 2016, 05:02:40 PM »
Sjajan početak  mr. bela plomba.

Sa sapunom i novom četkom to će biti level up, u odnosu na ovo sada.
Samo oštro !

Offline hordak

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
« Reply #7 on: May 16, 2016, 07:56:43 PM »
Koji vam žileti najbolje leže u open comb Soluni?
Probao sam samo Voskhod i za nijansu su mi preoštri. Možda ove Super-Max da proverim...

Offline bela plomba

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #8 on: May 16, 2016, 10:33:05 PM »
Ja sam do sada koristio one Schick sa slike i odlicno su mi se pokazali, sada trenutno koristim MEM koji takodje nisu losi. Iduci za probu ce biti Gilette Stainless crveni, al nesto se ne zurim sa njim.

Offline Sića

• Majstor brijanja
    • Email
« Reply #9 on: April 02, 2019, 12:12:59 AM »
Na Limundu naišao na nešto zanimljivo pa možda ima zainteresovanih forumaša koji vole ovakve stvari  ;)

https://www.limundo.com/kupovina/Kolekcionarstvo/Antikviteti/Figure/SOLUNA-KOMPLET-ZA-RUCNO-BRIJANJE-VINTAGE/75258725

Offline RokiBalboa

• Početnik
  • *
« Reply #10 on: November 03, 2019, 10:12:46 PM »
Osim Sovjetskog Konsula u posedu imam i Soluna brijac, kao ovaj sa sajta

https://www.badgerandblade.com/forum/threads/surprisingly-aggressive-soluna.482052/

Da li se zna po kom uzoru je pravljen ovaj Soluna brijac?

Offline zare

• Veliki Majstor brijanja
« Reply #11 on: November 06, 2019, 05:08:18 PM »
Imao sam ja takav sa linka ali sam ga odmah poklonio drugu. To brije toliko agresivno da sam morao da pazim i na poteze po ravnom tj. po obrazima. Dalje nisam ni pomislio da probam. Prebacio zilet u drugi brijac i vise mi nije palo na pamet da probam tu Solunu.

The following users thanked this post: RokiBalboa

Offline RokiBalboa

• Početnik
  • *
« Reply #12 on: November 07, 2019, 09:21:02 AM »
Na linku iznad se moglo procitati da je agresivnost kao kod R41, znaci jedan od agresivnijih brijaca. Pomalo me i strah da ga koristim. Inace je kao nov, nikad koriscen.

Najnovije:

Users Online
Users: 2
Guests: 30
Total: 32