Author Topic: Restauracija starih brijaca  (Read 48845 times)

Offline Wetshaver

• Doktor za brijanje
  • Only way I shave is a wetshave ...
Re: Restauracija starih brijaca
« Reply #150 on: March 20, 2021, 10:38:05 PM »
Matori ovo je ispalo fantasticno.Hvala na informacijama koje si podelio sa nama.Da te lepo i dugo sluzi.

The following users thanked this post: markony

Offline kobayashi

• Doktor za brijanje
  • 迪马
« Reply #151 on: March 21, 2021, 08:23:35 AM »
Malo sam se igrao sa Gillette RFB #77, a i bilo mu je potrebno novo odelo.
Napisaću kako sam skinuo staru oplatu,možda nekome i bude od koristi, jer ovde nisam našao ništa konkretno, već na jednom stranom forumu.
Pre bilo kakvih "radova" , zamorče mi je bila žuta kovanica od 1 dinara.
Rastavljen brijač sam ostavio preko dana u Domestosu, ali Lidlova marka W5.
Uveče sam ga oprao i ostavio da odmara, da bih ga ujutru opet potopio na par sati.
Sledeći korak je bilo opet pranje čistom vodom i potapanje u alkoholno sirće (stavljao sam da bude uvek više sirćeta) i vodu sa dodatkom male količine praška za veš.
Tako se kuvalo tačno sat vremena uz povremeno dodavanje tekućina.
Nakon vađenja i ispiranja pod mlazom vode, usledilo je golicanje sa šmirglama granulacija 800 i 1000.
To traje jako kratko, zato što su domestos i  kuvanje u sirćetu odradili 80% posla.
Na kraju je usledilo poliranje pastom.
Brijač je odnet na hromiranje i rezultate ćete videti na fotografijama.
Sve u svemu, ništa lepše nego uložiti par sati, odraditi svojim rukama sve i dobiti sjajan rezultat na kraju.
U nastavku su slike kakav je bio pre, za vreme "radova" i kada sam ga uzeo sa hromiranja.
Gde si radio replate i koja je cena. Super je ispalo.

Sent from my iPhone using Tapatalk
I CAN QUIT ANYTIME Wetshaving!
Moonjava & Snow Leopard
https://paintthepainting.files.wordpress.com/2014/05/climbing-a-mountain.gif

Offline Duskos

• Doktor za brijanje
« Reply #152 on: March 21, 2021, 11:22:48 AM »
Ne zbam da li ce ikad doci dan da mi od  pogleda na RFB ne zaigra srce. Prelijepo je ispalo Markoni. Da te u zdravlju sluzi.

The following users thanked this post: markony

Offline markony

• Doktor za brijanje
« Reply #153 on: March 21, 2021, 11:55:16 AM »
Hvala svima.
Zaboravio sam da napišem da sam replate radio u Galvanotehnik-u i izašlo me je hromiranje 500 dinara.

Offline Babadzonka

• Veliki Majstor brijanja
« Reply #154 on: April 05, 2021, 05:54:03 PM »
Kako nuur zna da ganjam neki Slim Adjustible, skoro mi je skrenuo paznju da na limundu jedan prodavac metnuo 3 oglasa (Gillette Super Adjustable i 2x Gillette Slim Adjustable). Nego, kako je on bacio oko na kratko, nije zapazio da se u opisu vode kao neispravni osim jednog Gillette Slim Adjustable koji je bio kao u "dobrom" stanju. Dodatno ohrabren nuur-ovim komentarom da se neke stvari mogu resiti, zainatio sam se da uzem sva tri, ali mi je bas taj "dobar" pobegao. Uzeh ova dva "neispravna" za celih 222 dinara, nije bilo nesto zainteresovanih  :grin:
Prvi je Lepojka sa oznakom S1, opis kaze "Ne moze da se otvori, podesavanje funkcionise, tj. okrece se od 1 do 9."
Drugi je Vitki sa oznakom K3, opis "Podesavanje ide samo do broja 7, zatvara dobro, ali kada se otvori da se ubaci zilet, untrasnji deo rucke izvlaci se vise nego sto treba."

Lepojka je sredjena relativno lako, jedno krace kuvanje sa deterdzentom, nakon toga jos jedno sa sodom, zatim isprana vise puta valjano i odose naslage crne u komadima, ali se ipak nije dala jer su visegodisnje naslage ucinile svoje... morala je da se primeni sila (vrlo pazljivo). Zastitio sam peskirom brijac, klesta takodje obmotao i na taj nacin malo odvrnuo deo za otvaranje, zatim sam nastavio rukom tamo-vamo dok se nije razradilo. Usledilo je jos jedno ciscenje vrelom vodom i eto je, funkcionalna je. Usput se je i mehanizam za podesavanje agresivnosti razradio dodatno.

Vitki je bio zeznutiji, opis kaze podesavanje ne radi i spada nanize deo za otvaranje, ali jos je tu nesto bilo lose, te sam morao da ga rasklopim uz pomoc uputstava na netu kako bih video s cim imam posla.
(nisam se setio da slikam stanje pre rasklapanja i sredjivanja :-[)
(slika iz oglasa)

Neko je nesto tu cackao, spoljasnji deo drske je imao ostecenja i blago nepravilni oblik na samom kraju gde ulazi deo za otvaranje, unutar toga se nalazi osovinica koja je bila pokrivljena na dva mesta, jedno gde ima i ostecenje, a drugo nesto nize ispod zaravnjenog dela na koji nailazi navoj. Jedino nisam mogao da odvojim donji deo glave od drske, ali nije ni bilo potrebe, sredjeno je i bez toga.

Ispravio sam koliko sam mogao osovinicu (T-bar), malo pritego vratanca i ocistio sve sto sam mogao. Tockic za podesavanje sam resio tako sto sam ga doveo do 1, zatim "pin" koji pokazuje na kojem ste stepenu gurnuo unazad i na taj nacin mi je omoguceno bilo da nastavim okretanje, te sam ga doveo  do 9.
Tada je bio konacno lepo nastelovan, ali zbog naslaga, ploca koju gura tockic, je upekla i nije htela da se krece (jedva navise nekako).
Posle vise ciscenja vrelom vodom i upotrebom sile, uspeo sam sve to lepo da razradim.
Na red je doslo sklapanje koje ide vrlo lako, malo sam kanuo ulja na navoj pa skockao sve, ali je ostala jos jedna stvar, kako ne bi spadao deo kojim se otvaraju vratanca, trebalo je sve zatvoriti lepo do kraja i izvrsiti pritisak unaokolo na udubljenje iznad njega. To je upalilo i evo ga, sve je na svom mestu  :laugh:

Da se razumemo, daleko je ovo od neke ekstra "restauracije", moze se tu jos dosta poraditi, nalicakti, doterati, nafarbati, fino podesiti, ali su brijaci u relativno losem stanju, te se ne isplati po meni dalje cackati.
Meni je samo bio cilj da ih osposobim da rade ako je to moguce i spasim od zaborava delic istorije.
Sigurno cu i dalje ganjati neke dobre primerke, a ovi ce mi ostati dragi, osecaj je odlican kada sami nesto odradite.
I eto poruke onima koji se mozda cimaju da probaju ovako nesto, mozda i vi spasite nekog, pa vam se nasmese ovako zajedno za kraj  :D

"Чим сам купио, одмах сам мало накапао на руку, и кришом на улици мирисао затим кад год никог није било у близини (обазриво, јер знам да то није нормално понашање)."  -  nuur o Malizia AS-u :D

The following users thanked this post: nuur, Dragce, floyd, Lasloni, Musa996

Offline nuur

• Global Moderator
  • Doktor za brijanje
  • Ким Џонг НУУР
« Reply #155 on: April 05, 2021, 06:59:19 PM »
Вау, свака част за труд!  :laugh:

Надам се да ћеш имати и нека лепа бријања с подесивим Џилетом.  8)
- Добра дела не смеју остати некажњена.

- Не заборавите да оставите на форуму што мање утисака.

The following users thanked this post: Babadzonka

Offline Babadzonka

« Reply #156 on: April 05, 2021, 07:13:39 PM »
Trudio sam se koliko sam mogao (bebice ne dozvoljavaju  :D)
Najteze je mozda bilo naci tutorijal za rastavljanje, jer nigde nemas jedan koji bas kompletno sve u detalj objasnjava vec lutas sa foruma na forum, zatim naci kako resiti odredjene probleme i onda na kraju sve to pohvatati, povezati i shvatiti da bi sredjivanje bilo uspesno i bezbedno odradjeno.
I ja se nadam, sutra ga mozda testiram  :laugh:
"Чим сам купио, одмах сам мало накапао на руку, и кришом на улици мирисао затим кад год никог није било у близини (обазриво, јер знам да то није нормално понашање)."  -  nuur o Malizia AS-u :D

Offline Limoozina

• Doktor za brijanje
    • Email
« Reply #157 on: April 05, 2021, 08:21:14 PM »
Kako nuur zna da ganjam neki Slim Adjustible, skoro mi je skrenuo paznju da na limundu jedan prodavac metnuo 3 oglasa (Gillette Super Adjustable i 2x Gillette Slim Adjustable). Nego, kako je on bacio oko na kratko, nije zapazio da se u opisu vode kao neispravni osim jednog Gillette Slim Adjustable koji je bio kao u "dobrom" stanju. Dodatno ohrabren nuur-ovim komentarom da se neke stvari mogu resiti, zainatio sam se da uzem sva tri, ali mi je bas taj "dobar" pobegao. Uzeh ova dva "neispravna" za celih 222 dinara, nije bilo nesto zainteresovanih  :grin:
Prvi je Lepojka sa oznakom S1, opis kaze "Ne moze da se otvori, podesavanje funkcionise, tj. okrece se od 1 do 9."
Drugi je Vitki sa oznakom K3, opis "Podesavanje ide samo do broja 7, zatvara dobro, ali kada se otvori da se ubaci zilet, untrasnji deo rucke izvlaci se vise nego sto treba."

Lepojka je sredjena relativno lako, jedno krace kuvanje sa deterdzentom, nakon toga jos jedno sa sodom, zatim isprana vise puta valjano i odose naslage crne u komadima, ali se ipak nije dala jer su visegodisnje naslage ucinile svoje... morala je da se primeni sila (vrlo pazljivo). Zastitio sam peskirom brijac, klesta takodje obmotao i na taj nacin malo odvrnuo deo za otvaranje, zatim sam nastavio rukom tamo-vamo dok se nije razradilo. Usledilo je jos jedno ciscenje vrelom vodom i eto je, funkcionalna je. Usput se je i mehanizam za podesavanje agresivnosti razradio dodatno.

Vitki je bio zeznutiji, opis kaze podesavanje ne radi i spada nanize deo za otvaranje, ali jos je tu nesto bilo lose, te sam morao da ga rasklopim uz pomoc uputstava na netu kako bih video s cim imam posla.
(nisam se setio da slikam stanje pre rasklapanja i sredjivanja :-[)
(slika iz oglasa)

Neko je nesto tu cackao, spoljasnji deo drske je imao ostecenja i blago nepravilni oblik na samom kraju gde ulazi deo za otvaranje, unutar toga se nalazi osovinica koja je bila pokrivljena na dva mesta, jedno gde ima i ostecenje, a drugo nesto nize ispod zaravnjenog dela na koji nailazi navoj. Jedino nisam mogao da odvojim donji deo glave od drske, ali nije ni bilo potrebe, sredjeno je i bez toga.

Ispravio sam koliko sam mogao osovinicu (T-bar), malo pritego vratanca i ocistio sve sto sam mogao. Tockic za podesavanje sam resio tako sto sam ga doveo do 1, zatim "pin" koji pokazuje na kojem ste stepenu gurnuo unazad i na taj nacin mi je omoguceno bilo da nastavim okretanje, te sam ga doveo  do 9.
Tada je bio konacno lepo nastelovan, ali zbog naslaga, ploca koju gura tockic, je upekla i nije htela da se krece (jedva navise nekako).
Posle vise ciscenja vrelom vodom i upotrebom sile, uspeo sam sve to lepo da razradim.
Na red je doslo sklapanje koje ide vrlo lako, malo sam kanuo ulja na navoj pa skockao sve, ali je ostala jos jedna stvar, kako ne bi spadao deo kojim se otvaraju vratanca, trebalo je sve zatvoriti lepo do kraja i izvrsiti pritisak unaokolo na udubljenje iznad njega. To je upalilo i evo ga, sve je na svom mestu  :laugh:

Da se razumemo, daleko je ovo od neke ekstra "restauracije", moze se tu jos dosta poraditi, nalicakti, doterati, nafarbati, fino podesiti, ali su brijaci u relativno losem stanju, te se ne isplati po meni dalje cackati.
Meni je samo bio cilj da ih osposobim da rade ako je to moguce i spasim od zaborava delic istorije.
Sigurno cu i dalje ganjati neke dobre primerke, a ovi ce mi ostati dragi, osecaj je odlican kada sami nesto odradite.
I eto poruke onima koji se mozda cimaju da probaju ovako nesto, mozda i vi spasite nekog, pa vam se nasmese ovako zajedno za kraj  :D

Vazno je da nema viska delova posle sklapanja. Bravo za trud. Nadam se da ce ti se vratiti dobrim brijanjem.

The following users thanked this post: Babadzonka

Offline Babadzonka

« Reply #158 on: April 05, 2021, 08:30:13 PM »
Nema Limo, osim ako nisam neki zagubio usput  :laugh:

Najnovije:

Users Online
Users: 0
Guests: 36
Total: 36