Kad me već drug Dule spomenuo, evo i mog malog doprinosa temi.
Gibbs... Zvuči tako britanski a ipak je riječ o Francuzu. Iako ima britanske korijene koji sežu u davnu 1712. Gibbs je započeo kao proizvođač sapuna i pasti za zube, a kad su početkom 20. stoljeća prešli u Francusku, počeli su proizvoditi četke za brijanje i brijače Danas ih najviše znamo po njihovim brijačima, od kojih neki imaju gotovo pa kultni status, pogotovo u Francuskoj. A to se prvenstveno odnosi na one podesive, koji su zapravo i najpoznatiji.
Do podataka o Gibbsu i njihovim proizvodima je poprilično teško doći, a i neki podaci koji se pojavljuju su poprilično različiti. Čak nisam puno o njima uspio doznati ni na nekim francuskim forumima (iako je moje poznavanje francuskog très mauvais). Proizvodili su cijeli niz različitih brijača, između ostalog i za francusku vojsku (neke kolege sa našeg foruma ga imaju, a može se nabaviti za 10 ojra na
http://www.trancheemilitaire.com/en/accessoires-de-campement-/2692-rasoir-gibbs-armee-francaise-annees-50-neuf-.html), ali danas su ipak pali u više-manje - zaborav. Jedan od razloga vjerojatno leži u činjenici kako su za dobar dio svojih brijača koristili svoje posebne lamice. No o njima nešto više malo kasnije.
Kao što sam rekao, najpoznatiji su po svojim podesivim brijačima i to se prvenstveno odnosi na modele jednostavno nazvane No15 i No17. A uz njih tu je i No9 micro reglable ili takozvani click-pen i dva zanimljiva brijača sa oznakom No14 deux coupes i Ref13 deux coupes, koji se lako prepoznaju po oznakama + i – na vrhu svakog brijača.
A krenimo napokon sa pričom o Gibbs Réglable Nº15 i Nº17
I odmah imamo jednu zanimljivu priču. Gibbs Réglable Nº15 su zapravo dva brijača. I Gibbs Réglable Nº17 su zapravo minimalno dva brijača.
Gibbs Réglable Nº15Gibbs Réglable Nº15, počeo se proizvoditi oko 1934. i proizvodio se negdje do pedesetih godina 20.st. Dolazi nam u dvije varijante. Lakšoj i težoj.
Lakša varijanta teška je oko 38g i izvedena je od pozlaćenog anodiziranog aluminija. Lako se prepoznaje po svojoj zlatnoj boji, a i na dnu baseplatea lijepo piše Gibbs Nº15. Također imaju crni, plastični vijak a ne kromirani. Iako, postoje i modeli koji imaju kromirani.
Upravo ova verzija brijača se najčešće po forumima i naziva Gibbs Nº15. No postoji i teža varijanta Nº15, koja je izrađena od kromiranog mesinga i koji je težak oko 70 grama. Ova varijanta ima vijak koji je kromiran. Moram priznati da mi nije jasno zašto je to tako. Vjerojatno je ova teža varijanta ipak nešto rjeđa i/ili se često miješa sa Nº17, jer su zapravo vrlo, vrlo slični.
Obje varijante su primjer jednostavnog i funkcionalnog dizajna. Napominjem da ću se ovdje prvenstveno referirati na težu varijantu Nº15 iz jednostavnog razloga jer je to ona koju imam.
Sam brijač je odlične izvedbe i napravljen je da traje. Nije velik (otprilike 82mm), ali odlično leži u ruci i dobro je izbalansiran. Definitivno spada u kategoriju head-heavy brijača što meni odgovara.
Sastoje se od sedam dijelova, 6 ih je metalno i crne plastične (neki spominju da nije plastika nego nekakva smola, ali stvarno nije bitno) drške. Drška je kratka ali dobro leži u ruci i ne kliže se. Ovo će vjerojatno smetati onima koji vole dugačke drške, ali čini mi se da nije neki problem navići se na ovakvu dršku.
Na vrhu drške nalazi se prsten sa 6 pozicija – 1, 2, N, 4, 5 i 6, kojima podešavate agresivnost samog brijača. Okretanjem prstena mijenja se blade gape i... To je to. Jednostavno. Funkcionalno. Gotovo pa neuništivo. Iako, treba biti oprezan kod stavljanja drške da se ne pretegne, jer onda drška može puknuti. Prsten se jednostavno okreće od postavke 1 do 6, glatko, bez klika. Iako ga je vrlo lako okrenuti, nema straha da ćete ga za vrijeme brijanja slučajno okrenuti.
Na mojem primjerku, lagano se mijenjaju pozicije od 1 do 6. Međutim, našao sam na forumima da se prsten može okretati „u beskonačno“ da tako kažem. Kod mene to nije slučaj. Ne znam jeli razlog što moj Nº15 nije savršen, tj. Nešto je pokvareno (iako mi se čini da to nije slučaj, ali...) ili se to odnosi na model Nº17. Naime riječ je o gotovo pa identičnim modelima, pa je moguće da je to jedna od finih razlika između njih.
I sada dolazimo do najvećeg problema ovog brijača. A to su lamice. Gillette je čvrsto držao patente za lamice sve tamo negdje do sredine 30.-ih godina prošlog stoljeća. Upravo zato postoji puno različitih brijača u koje ne idu danas standardne lamice koji dolaze iz tog razdoblja. Ni Gibbs nije izuzetak. I oni su, poput mnogih tada, imali svoju vrstu lamica. Bila je pametno dizajnirana tako da nju možete koristiti bez problema u Gilletovim brijačima, ali Gillettovu lamicu niste mogli koristiti u Gibbsovim brijačima. Najveća razlika između njih su mali utori koji se nalaze na sredini užeg dijela lamice. A ti utori odgovaraju malim nožicama koje se nalaze u brijaču. Pa onda standardna lamica ne može u njega.
Ovaj problem se zapravo može riješiti relativno lako i jednostavno. Neki su ga riješili tako da su jednostavno odrezali nožice na brijaču (što je po meni svetogrđe, ali to sam samo ja...) a drugi su standardne lamice prilagodili Gibbsovu brijaču.
Neki jednostavno škarama skrate lamicu sa obje uže strane za par milimetara, drugi kažu da jednostavno polože lamicu u brijač i onda samo pritisnu sa gornjim dijelom glave brijača. Kažu da je to najjednostavnije samo treba malo prakse. Meni nije nikako išla ova varijanta. Ja sam to jednostavno riješio tako što sam lamice stavio u bušilicu za papir i... Klik! I gotovo! Ako ispadne da nisam najbolje pogodio sredinu pa mi lamica stoji malo na krivo, jednostavno neće ići u Gibbs nego u neki „obični“ brijač i stvar je riješena!
Što se tiče samog brijanja sa Nº15 to je... Vau! Brijanje sa njime je vrlo ugodno i jednostavno. Na postavci N (valjda je to Normal) brijač je blag ali izuzetno efikasan. Do sada mi je mjera za efikasnost bio R41, ali čini mi se da je Nº15 još efikasniji a i pruža puno ugodnije brijanje nego R41. I naravno, nije zahtjevan poput njega. Težina glave radi posao umjesto vas, a rezultat je ne samo glatko lice nego dubinski glatko lice. Malo mi je teže opisati taj osjećaj, ali stvarno odlično, dubinski brije, pa mi je lice puno duže bez dlaka koje treba otkloniti.
Sve u svemu, riječ je o brijaču koji me osvojio najprije svojim izgledom (meni je njegov dizajn odličan, jako mi se sviđa kombinacija crne plastike i sjajnog kroma), izradom (djeluje poput tenka i kao da će trajati vječno) i na kraju sa izvrsnom kvalitetom brijanja koju postižem s njime.
Mana su mu naravno, potreba da prilagodite lamice, ali to mi se čini gotovo nebitnim u usporedbi s onime što dobijete s njime.
Gibbs Réglable Nº17Recimo koju i o Gibbs Nº17. Prema onome što sam pronašao po forumima, riječ je o gotovo istom modelu kao Nº15, ali on je dolazio samo u kromiranoj verziji i počeo se proizvoditi oko 1937. i proizvodio se negdje do 50ih godina. Rekao sam da postoji najmanje dvije verzije. Razlikuju se po tome što jedni imaju ugravirano Gibbs Nº17 na baseplate a drugi nemaju. Također, razlikuju se i dvije verzije po položaju crvene točke na prstenu. Na jednima se ona nalazi na vrhu, kod drugih se nalazi u sredini prstena. Nisam uspio pronaći/shvatiti da li crvena točka ima veze sa natpisom na baseplate ili nema. Iako postoje dakle 2 (ili 4) varijante, čini se da je riječ bila samo o kozmetičkim razlikama.
Sve drugo je zapravo isto kao i kod kromiranog modela Nº15. Ili se tako čini. Nisam siguran samo što se tiče podatka na kojeg sam višekratno naletio na forumima, da se prsten za regulaciju kod Nº17 može „beskonačno“ okretati, tj. Da ne staje na poziciji 6, nego se može još vrtiti.
I za sam kraj... Ako vam se ne da zezati sa prepravljanjem lamica, možete pokušati nabaviti britansku Personu Micromatic odnosno Precision (kako tko ga zove) ili španjolsku Palmiru No.7. Riječ je o gotovo pa istim brijačima, samo što u njih idu standardne lamice. Razlike među njima postoje, ali su one zapravo zanemarive. Dimenzije Gibbsa i Personne imaju iste dimenzije (71 gr. / 81x44x25 mm), ali neki dijelovi Gibbsa i Personne, čini se, nisu poptpuno zamjenjivi. S druge strane Palmira no.7 je bila teška čak 90g! I puno su rijeđi. I skuplji naravno.
Kao što vidite, ovdje vlada poprilična zbrka. I dosta se teško snaći u cijeloj priči. Vjerujte mi da ovakva zbrka vlada i na nekim francuskim forumima, a čovjek bi očekivao da je tamo situacija ipak bolja. Ali nije!
Razlog je, čini se, što uopće ne postoje neke dokumentirane priče, nego se sve svodi na nekakva osobna iskustva. Pišući ovaj tekst, YMMV, mi je dobio još jedno značenje! Upravo zato, sve informacije ovdje uzmite s rezervom. Ako imate kakva svoja saznanja, podijelite pa da ispravim.
P.S. Na žalost mojih slika gotovo da nema. Sve pokrao s drugih foruma. Koliko god slikao stalno ispadalo loše. Nemojte se ljuti na mene zbog toga
Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk