Seća li se neko ovih legendi?
Darwil je bio veoma popularan u Jugoslaviji jer je bio relativno jeftin, ali sasvim pristojnog kvaliteta. Firma je bila švajcarska, a koliko sam čuo, osnovana je italijanskim kapitalom, dok su se ovi satovi najviše prodavali u Italiji i Jugoslaviji. Odnos cene i kvaliteta ga je učinio omiljenim, dok su se skuplji modeli kupovali u Trstu, koji je nekada bio najvažniji grad za šoping cele Jugoslavije. Mnogi ljudi koji danas vide Darwil odmah će se setiti kako ga je nekad nosio otac ili deda (i brjijao se Palmirom u tubi, Brionom i sl.). Sat ovog proizvođača je mogao da košta čak i 1-2 plate, a ritualno se navijao ujutro uz kafu ili uveče pred spavanje. Neki su ga dobijali za jubilej rada u firmi, neki za 18. rođendan, maturu, odlazak u vojsku ili odlazak u penziju, a neki su ga jednostavno kupovali za sebe i ponosili se njime. Naravno, na svakih nekoliko godina sat je morao kod časovničara na čišćenje. Za to vreme bi vlasnik nestrpljivo grickao nokte nestrpljivo čekajući da mu se ljubimac vrati od časovničara. Podmazan svežim uljem i možda počašćen novim kaišem, Darwil bi nastavljao da kucka na ruci ponosnog vlasnika.
Nažalost, sa ekspanzijom digitalnih i kvarcnih satova, koji su bili jeftiniji, nisu morali na čišćenje niti da se svakodnevno navijaju, mnogi proizvođači satova su morali da stave ključ u bravu, što se desilo i sa Darwilom. Iako ovaj proizvođač nije bio mnogo poznat, ostavio je pečat u ovdašnjoj kulturi. Ukoliko i danas vidite natpis Darwil iznad neke stare časovničarske radnje, znajte da je kupljen u Trstu i da je onaj koji ga je imao na radnji bio majstor starog kova koji bi popravio sve što kucka na ruci, na zidu ili u džepu.
Zanimljivo je spomenuti da je Darwil dospeo i u pesmu. KUD Idijoti mu je svojevremeno posvetio i pesmu koja i danas ima neki smisao.