Najnovije sa foruma:

Members
  • Total Members: 863
  • Latest: saško
Stats
  • Total Posts: 48268
  • Total Topics: 1733
  • Online Today: 23
  • Online Ever: 45
  • (December 17, 2014, 09:25:06 PM)
Users Online
Users: 0
Guests: 513
Total: 513
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

May 02, 2024, 07:55:57 PM

Login with username, password and session length

Kontakt

Poštovani posetioci,

Ukoliko imate problema sa registracijom, prijavom i sl. možete to prijaviti na ovu email adesu:

admin@savrsenobrijanje.com

Author Topic: Sapuni za brijanje-osnove i pregled  (Read 17197 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline King

  • Veliki Majstor brijanja
  • *****
  • Posts: 157
on: March 24, 2010, 12:38:58 AM
Evo donosim neke osnovne informacije u vezi sapuna za brijanje. Naime pri kupnji sapuna često nailazimo na nazive poput tripple-milled, tallow based, vegetable based i sl.
E, pa u ovom pregledu pokušat ću objasniti što sve to znači i koje su razlike među pojedinim vrstama sapuna.
Naime osnovna definicija sapuna je da je to proizvod koji nastaje kao rezultat kemijske reakcije između masnih kiselina i lužnatih otopina.
Masne kiseline mogu biti životinjskog ili biljnog porijekla, dok se lužnate otopine najčešče pojavljuju u obliku sodium ili pottasyum hydroksida.
Prilikom pretrage često nailazimo i na pojmove hard (tvrdi) i soft (mekani) sapun. Razlika među njima je u tome što se tvrdi sapun radi od sodium hydroksida, a mekani od pottasyum hidroksida.

1.Tallow (loj) based soaps, su sapuni u čijoj se proizvodnji koriste masne kiseline životinjskog porijekla. Mogu biti tvrdi i mekani kao i milled (mljeveni) ili not milled (nemljeveni). Pojam milled bit će nešto poslije objašnjen.

2. Vegetable based soaps, su sapuni u čijoj bazi se nalaze masnoće biljnog porijekla koje se mogu pronaći u drvu palme, kukuruzu, soji i sl. Također mogu biti tvrdi ili mekani, mljeveni ili nemljeveni.

3. Glycerin based soaps, su sapuni koji nastaju kao nusproizvod kemijske reakcije prilikom izrade sapuna. Takvi sapuni su jako kvalitetni i nose oznaku "true glycerin soaps".
Također postoje sapuni na bazi glycerina, ali ne nastaju kao nusproizvod kemijske reakcije prilikom izrade sapuna već se dobivaju od sintetskih mješavina i nisu toliko kvalitetni. Mnogi mali proizvođači sapuna koriste takve sintetske mješavine prilikom izrade svojih sapuna (znači treba pripaziti prilikom kupnje sapuna kod proizvođača poput Mama Bear's i sličnih).
Evo jedan od prodavatelja takvih sintetskih mješavina:
http://www.wholesalesuppliesplus.com/StoreGroup.aspx?CatalogID=1&GroupID=1&GroupName=++Bases+-+Melt+%26+Pour+Soap

4. Tripple Milled soaps (trostruko mljeveni sapuni), naime proces mljevenja odnosi se na mljevenje, grijanje i hlađenje sapuna u za to posebnom stroju. Ovaj proces se koristi kako bi se sapun zgusnio i homogenizirao, kako bi se iz sapuna izvukla voda te se dodali mirisi i boje. Također naziv "tripple" proizlazi iz toga jer sapun kroz ovaj proce prolazi tri puta. nakon što proces završi sapun dobiva svoj konačni izgled u kojem ga nalazimu u trgovinama. Ovaj proces mljevenja može se raditi sa sapunima životinjskog (tallow based) i biljnog (vegetable based) porijekla.

Naime važno je spomenuti da za brijanje bilo koji od ovih proizvoda može biti jako dobar, no u cijeloj priči se ipak izdvajaju "tripplr milled" sapuni ponajviše zbog toga jer za njihovu proizvodnju treba uložiti malo više truda. U startu su ti sapuni nešto skuplji, no to se lako kompenzira time što je iz njih izvučena gotovo sva voda pa su u konačnici mnogo isplativiji.

Pregled nekih sapuna životinjskog porijekla (tallow based) i tripple milled:

1.Tabacc- većini članova foruma poznat po svojoj kvaliteti. Osnova s kojom se mogu uspoređivati svi ostali sapuni. Tripple milled.

2.Art of Shaving- slovi kao jedan od boljih "tripple milled" sapuna. Uz Tabacc preporučuje se kao polazište pri korištenju "tripple milled" sapuna. Postoji u niz varijanti mirisa od kojih je najbolja lavanda. Naime ne koriste se umjetni mirisi već esencijalna ulja.

3.D.R.Harris- sapuni ovog proizvođača u sebi sadrže palmino ulje i ulja životinjskog porijekla (tallow-loj). Tripple milled.

Sapuni koji su samo životinjskog porijekla (tallow), ali nisu tripple milled:
Olivia's, Palmolive, Speick ima ih još dosta, ali ovi su nekako najzastupljeniji i najpoznatiji.
« Last Edit: April 13, 2010, 07:36:24 AM by kig1976 »



 


Offline inemet

  • Administrator
  • Doktor za brijanje
  • *****
  • Posts: 883
    • Email
Reply #1 on: March 25, 2010, 08:01:54 AM
Da li postoje neke preporuke oko četkice za brijanje, kada se koriste ovi sapuni?
Mislim da li je za sapune bolja boar (četka od svinjske dlake)  ili npr. Pure badger (četka od dlake jazavca, ona najgrublja)?

 



Offline King

  • Veliki Majstor brijanja
  • *****
  • Posts: 157
Reply #2 on: March 25, 2010, 01:25:27 PM
U biti nema baš neke posebne preporuke.
Boar (svinjske) četkice su možda malo bolje jer su tvrđe pa uzmu više sapuna uz manje truda dok se četkica puni na sapunu.
No, iskreno radio sam jednako kvalitetnu pjenu i sa boar i sa badger četkicama (no kod badger četkica je bitno da "loft" nije predugačak, znači 45-50 mm, sve što je duže od toga stvara problem jer je četkica u tom slučaju premekana).
Svinjsku četkicu mogu preporučiti Omegu 11137 ili Semogue 1305.
Što se jazavca tiče u tom slučaju Rooney 1/1, pokušavao sam i s Vulfixom 2234, ali nije baš dobar za sapune jer je premekan.
http://connaughtshaving.com/11137.html
http://vintagescent.com/shaving-brushes-c-5/semogue-1305-shaving-brush-p-25

 


Offline greko

  • Majstor brijanja
  • ****
  • Posts: 76
Reply #3 on: April 07, 2010, 04:05:02 AM
Dobro penu mogu stvoriti sa svim četkama. Jedinu razliku između svinjske i badger koju sam primetio je da badger nekako duže čuva vlašnost/penu nego svinjska koja se brže suši i postaje tvrđa. A i nanosivanje pene na lice mi  je nekako lakše ili više sa badger. Inače je sve kao što je kig1976 več rekao šta se dužine tiče.

Sapun = krača i dtvrđa četka (lakše i više sapona se može skinuti)
Krema/pasta = Duža i mekša (stvara lepu bogatu penu koja se može blago naneti na lice zato što nečeše)

A inače je to stvar ličnog ukusa. Neko voli "peeling" neko golicanje...

 


Offline King

  • Veliki Majstor brijanja
  • *****
  • Posts: 157
Reply #4 on: April 13, 2010, 07:47:30 AM
TOBS (Taylor of Old Bond Street) sapun
Ovaj sapun sam dobio prije jedno mjesec dana. Čitajući po stranim forumima očekivao sam kvalitetan proizvod iz tvornice TOBS, no ostao sam pomalo razočaran kvalitetom pjene koja se iz sapuna dobije.
Istovremeno mi je stigla i Omega 11137 svinjska četkica i s njom sam radio pjenu iz sapuna. Kako je pjena konstantno bila jako loša u smislu da je pucala i "hlapila" nakon što bi se nanijela na lice za to sam krivio četku koja nije bila razrađena. Gotovo cijelo vrijeme sam bio na putu i to su mi uz britvu bili jedina četka i sapun tako da nisam imao mogućnost eliminacije, no povratkom s puta jednako lošu pjenu sam dobio i s razrađenom Semogue 1305 četkicom.
Moram kazati da brijanje nije bilo toliko neugodno jer sapun pruža izuzetnu klizavost, no činjenica da prije kraja prvog prelaza pjena gotovo sva ispari s lica me je totalno frustrirala.
Naravno od sapuna nisam htio odustati ni povratkom s puta već sam mu dao novu šansu na način da sam prije kraja izrade pjene na dlan dodao jako malo količinu kreme za brijanje (30-ak posto uobičajene količine koja se koristi za izradu pjene iz krema) i tada je sapun jednostavno "eksplodirao" jer je ova kombinacija pružila jednu od najboljih pjena koju sam ikada napravio pa mogu slobodno reći i vidio na razno-raznim You Tube filmićima. Pjena je bila gotovo kao šlag, a ona klizavost koju ima TOBS sapun ju je učinila više nego odličnom za brijanje.
Znači slobodno za zaključak mogu reći da TOBS sapun sam po sebi nije dobar, ali u kombinaciji s malo kreme za brijanje daje vrhunsku pjenu i vrhunsko brijanje. Eto za sve koji će se eventualno odlučiti za korištenje ovog sapuna korisna informacija kako se ne bi mučili kao ja i gubili živce prilikom izrade pjena.

 


Offline greko

  • Majstor brijanja
  • ****
  • Posts: 76
Reply #5 on: April 16, 2010, 10:37:00 PM
Hvala na informacije. Dobro što ga nisam uzeo. Kao da sam imao osećaj da su im samo kreme dobre. Sta se tiče mešanja to je tako zvani "super lather" - mešanje sapuna sa kremom. Ili shaving soap pimping ... Za mene to ne dolazi u obzir, no, dobro ti nisi mogao da znaš pre nego što si ga kupio i pre nego sto ga baciš si ga barem još pametno upotrebio. Ali tu se uvek vidi da ako su neki proizvodi dobri, nemora da znači da su svi tako od istog proizvođača.

 


Offline inemet

  • Administrator
  • Doktor za brijanje
  • *****
  • Posts: 883
    • Email
Reply #6 on: May 19, 2011, 09:50:18 AM
Hteo bi izneti neka moja zapažanja generalno kada je u pitanju korišćenje sapuna i krema za brijanje.

Pravljenje odgovarajuće pene:
Ukoliko nije moguće uzeti sa četkicom dovoljno sapuna, treba ga utrljati na vlažno lice (takav je slučaja sa Palmirom i ARKO sapunima) i onda koristiti veoma nakvašenu četkicu.

Bolji reziltati se postiže ako se pena pravi u ruci i to što ostane na ruci dobro utrljati na lice i onda staviti topli (vruć peškir), malo zadržati i obrisati lice. Nakon toka normalno naneti penu.

Paste za osetljivu kožu vs. temeljnost brijanja
Ako koristimo paste za osetljivu kožu (npr. Palmolive Sensitive, Beli Brion i sl.), prvi prelaz je lak i neosetan, ali prilikom ukosog brijanja i izbrijavanja žilet prosto klizi preko brade (verovatno zbog nekog lubrikanta, glicerina sl.) i ne seče je dovoljno duboko. Krajni efekat je da lice nije dovoljno izbrijano t.j. brijanje nije tako temeljno. Zaključak bi bio da takvi proizvodi nisu dobri za jake i guste brade koje zahtevaju temeljno brijanje (kao kod mene), a pretpostavljam da su dobri za mekše i ređe brade sa osetljivijom kožom, jer definitivno smanjuju iritaciju prilikom brijanja. To naravno ništa ne važi ako je tehnika loša (pritisak, ugao) ili tup žilet.



 


Offline Darmarko

  • Veliki Majstor brijanja
  • *****
  • Posts: 209
    • Email
Reply #7 on: May 19, 2011, 10:38:04 AM
Moram se sloziti sa idejom utrljavanja sapuna na lice jer sam probao taj sistem sa Palmolive sapunom.
Ostavio bih ga da malo omeksa u toploj vodi i onda njime natrljao lice, a zatim vlaznom cetkom pravio penu na licu.

No pain, no gain
 


Offline King

  • Veliki Majstor brijanja
  • *****
  • Posts: 157
Reply #8 on: May 19, 2011, 11:18:02 AM
Hteo bi izneti neka moja zapažanja generalno kada je u pitanju korišćenje sapuna i krema za brijanje.
Pravljenje odgovarajuće pene:
Ukoliko nije moguće uzeti sa četkicom dovoljno sapuna, treba ga utrljati na vlažno lice (takav je slučaja sa Palmirom i ARKO sapunima) i onda koristiti veoma nakvašenu četkicu.

U potpunosti se slažem s gore navedenim osim možda s ovim dijelom o "veoma nakvašenoj četkici".
Naime, ukoliko je četkica jako nakvašena može se dogoditi da trenutno na licu dobijemo izuzetno veliku količinu pjene koja nema neku značajniju kvalitetu (previše vode i previše zraka).
Ja radije pristupim izradi s nešto manje vlažnom četkicom (otresem je nakon natapanja i još dodatno stisnem prstima ostatak vode koji je ostao nakon otresanja), napravim 10-20 kružnih pokreta tako otresenom četkicom, a zatim prilazim postepenom dodavanju vode na način da samo vrhove četkice (nekih 3-4 mm) namočim u toploj vodi (primjetio sam da dobijem puno bolje rezultate ukoliko je voda na granici između tople i hladne nego li na granici između tople i vruće). Takva dodavanja vode ponavljam od 3-5 puta (ovisno o kremi, sapunu i četkici), a četkicom radim kružne pokrete po licu nekih 30 sec-45 sec nakon svakog dodavanja vode u četkicu.

 


Offline inemet

  • Administrator
  • Doktor za brijanje
  • *****
  • Posts: 883
    • Email
Reply #9 on: May 23, 2011, 09:38:46 AM
Verovatno si u pravu King, kada je u pitanju nakvašenost četkice. Ja sam moje zapažanje postavio na osnovu pravljenja pene sa Palmirom, koja zahteva više vode i sapuna od ostalih da bi se napravila postojana pena.